Sprečite na vreme sivu repinu pipu da ugrozi biljke

Sprečite na vreme sivu repinu pipu da ugrozi biljke

Prolećne temperature pogodne su za sivu repinu pipu, ali zato ona nikako nije pogodna za šećernu repu. Najvažnije je primeniti hemijski tretman na vreme, dok je ona još na zemlji. Jer kada temperatura pređe određeni podelak, ova štetočina može da leti i onda je njeno uništavanje otežano.
 

Šećerna repa - © Foto: www.pixabay.com

 

Ukoliko je tokom proleća vreme suvo i toplo, pipa može za samo nekoliko dana da uništi čitav zasad. Najkritičniji period u razvoju biljaka je od klijanja i nicanja do obrazovanja 2-3 para stalnih listova, a masovna pojava ove štetočine počinje kada je temperatura vazduha 15 do 20 stepeni. Zbog toga krajem marta i početkom aprila treba obratiti pažnju na ovu štetočinu.

Kako da pravilno zaštitite šećernu repu

Siva repina pipa zimu provodi u stadijumu odraslog insekta, a u proleće se pojavljuje kad je temperatura zemlje od šest do deset stepeni na dubini od 5 centimetara. Jedinke posle prezimljavanja, da bi dostigle polnu zrelost, dopunski se hrane mladim biljkama šećerne repe. Dnevno mogu da pređu i 600 metara, i na tom putu uništavaju mlade biljke.
 

Masovna pojava repine pipe počinje kada je temperatura vazduha 15 do 20 stepeni. Zbog toga krajem marta i početkom aprila treba obratiti pažnju na ovu štetočinu.

Da bi se izbegli rani gubici, neophodno je voditi knjigu istorije parcela. Ova mera služi kako bi se na osnovu pozicije starog repišta mogle izvoditi neke od mera zaštite. To su prostorna izolacija od najmanje 1 do 3 kilometra, zatim setva lovnih pojaseva, odnosno gusto posejana repa na ivičnim delovima novog repišta, koje se graniči sa starim, ili na kraju, kopanje lovnih zaštitnih kanala.
 


Repina pipa - © Foto: www.poljoprivrednik.net

U ovo vreme repina pipa zahteva svakodnevno prisustvo na parcelama pod šećernom repom. Dakle, u vreme nicanja u najtoplijem delu dana, potrebno je vizuelnim pregledom konstatovati brojnost jedinki i na osnovu toga primeniti hemijski tretman, po preporuci stručnjaka.
 


Da bi se izbegli rani gubici, neophodno je voditi knjigu istorije parcela.

Pravovremeno delovanje je kod repine pipe ključno, jer za ovu štetočinu je specifično da se kreće po zemlji dok temperatura ne dođe do 20 stepeni. Posle toga može da leti, a to veoma otežava njeno suzbijanje.


 

Šećerna repa - © Foto: www.pixabay.com

Odrasli insekti, koji prave štetu na repi, imaju izduženu glavu, koja se završava surlicom. Zbog boje zemlje teško je uočljiva kada miruje. Larva je beličaste boje, sa svetlosmeđom glavom, bez nogu i malo je povijena. Kad odraste, dostiže dužinu do 15 milimetara. Zimu uglavnom provode na starim repištima. Četiri nedelje nakon pojavljivanja, ženke polažu jaja iz kojih će se larve pojaviti posle 12 do 15 dana, i posle toga će se spustiti dublje u zemlju.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica