Kada i kako bi trebalo da uradite drugi tretman pšenice

Kada i kako bi trebalo da uradite drugi tretman pšenice

Ukoliko je i vaša pšenica među onima koje su već počele da cvetaju, znajte da je sada pravo vreme za drugi tretman pšenice fungicidima, odnosno za tretman protiv fuzarijuma. O tome kako možete najbolje da ga uradite i uz pomoć kojih preparata razgovarali smo sa gospodinom Dejanom Čorogarom iz kompanije „Delta Agrar“.

Pšenice koje su ranije posejane polako počinju da cvetaju. Ratari koji su ovu kulturu posejali nešto kasnije cvetanje mogu da očekuju u narednih desetak do petnaest dana. Ovu fazu pšenice možete da prepoznate po prašnicima koji su izvirili iz klasića. Kada uberete klas i malo bolje ga pogledate, zapazićete svetložute kesice koje vise pravilno raspoređene po celom klasu.

Ukoliko ste sve ove pojave već primetili na vašoj pšenici, znajte da je sada pravo vreme za drugi tretman pšenice fungicidima, odnosno za tretman protiv bolesti. U ovom tretmanu glavni cilj ratara jeste da suzbiju prouzrokovače fuzarioze klasa pšenice, koje izazivaju gljive iz roda Fusarium.
 

Pšenica u polju - ©Agromedia 

Simptomi bolesti na klasovima mogu se uočiti dok su oni još zelene boje. Kasnije takvi zaraženi klasovi daju šuplja i crna zrna, koja nisu pogodna za ljudsku ishranu zbog velike količine mikotoksina. Zato je drugi tretman pšenice, odnosno preventivno delovanje na gljive iz roda Fusarium, veoma važno. Ono će sačuvati vaš prinos i kvalitet pšenice, ali i sav dosadašnji trud i rad koji ste u gajenje ove kulture uložili.

O tome kako ovaj tretman možete najbolje da uradite i uz pomoć kojih preparata razgovarali smo sa gospodinom Dejanom Čorogarom iz kompanije „Delta Agrar“.

Ono što ‘Delta Agrar’ već odavno zna i primenjuje svih ovih godina jeste zaštita pšenice od bolesti, odnosno, obavezna primena fungicida. U vreme kada smo rešavali probleme sa korovima u ovom usevu, mogli smo da primetimo i tada aktuelne bolesti, kao što su lisne rđe, lisna pegavost ili pepelnica. Njih smo lako lečili tako što smo određivali vreme i tretman za određene preparate.“
 

Pšenica u polju - ©Agromedia 


„Veliko iskustvo u gajenju pšenice koje imamo pokazalo nam je i da je drugi tretman, u fazi njenog cvetanja, veoma važan. Zato u ovo vreme primenjujemo fungicide protiv fuzarijuma. Reč je o bolesti koju, za razliku od svih ostalih na pšenici, karakterišu teškoće u prepoznavanju i određivanju momenta preventivnog tretmana.“


„Razlog za to je što se simptomi fuzarijuma ne vide u vreme kada bi tretman trebalo da se odradi. Kada se simptomi budu videli, za tretman je već kasno i primena bilo kojih preparata neće dati rezultate.
 

Kada se simptomi fuzarijuma budu videli, za tretman je već kasno i primena bilo kojih preparata neće dati rezultate.



„Sudeći po vremenskim prilikama, dosadašnjim padavinama i predstojećem toplom vremenu, 
ove godine možemo da očekujemo pojavu fuzarijuma. Zato ćemo u vreme cvetanja pšenice odraditi tretman fungicidom Prosaro, u dozi od 1 litar po hektaru. Kada je reč o vremenu tretmana, trebalo bi da znate da cvetanje obično traje oko 5 dana. Mi preporučujemo da se tretman odradi na početku cvetanja, drugog ili trećeg dana, pre nego što 50% biljaka procveta.“

„Ono na šta bi takođe trebalo da obratite pažnju kada radite fungicidne tretmane jeste prisustvo štetočina, odnosno insekata u klasu pšenice. To su najčešće žitni piljci, žitne stenice, lisne vaši i drugi. Najveća šteta koju oni izazivaju nije njihovo primarno ponašanje, već sekundarno. Naime, sekundarna pojava njihovog ponašanja je prolaz za neke druge patogene. Zato bi zajedno sa fungicidom trebalo da upotrebite i neki insekticid. ‘Delta Agrar’ predlaže Tors u dozi od 120 do 150 mililitara po hektaru.“


 

Dejan Čorogar, iz stručnog tima kompanije „Delta Agrar“  - ©Agromedia 


„Uz pomoć dva preparata odradićete finale u proizvodnji pšenice i mirno ćete sačekati žetvu. Uz pomoć njih ćete očuvati hektolitarsku masu i prinose od pada. To potvrđuje mnogogodišnje iskustvo ‘Delta Agrara’ i prinosi koji se na našem imanju ostvaruju, a koji su daleko veći od prosečnih u našoj zemlji
.“

Sagovornik:
Dejan Čorogar, „Delta Agrar“

 

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica