Izbeljeni listovi kukuruza posledica su nedostatka cinka – Zaštitite ga na vreme

Izbeljeni listovi kukuruza posledica su nedostatka cinka – Zaštitite ga na vreme

Ukoliko primetite kod kukuruza izbeljene vrhove ili središnje delove listova, najverovatnije biljka ne dobija dovoljno cinka iz zemljišta. Problem se može primetiti i odmah nakon nicanja, kada se kao direktna posledica nedostatka cinka može javiti hloroza, bolest biljaka pri kojoj lišće gubi zelenilo i postaje bledo, žućkasto, a može se ispoljiti i kao pojava belih pruga sa obe strane lista.
 

Kukuruz - © Pixabay

Cink – zaslužan za zdrave i zelene listove

Cink je jedan od važnih minerala za razvoj kvalitetne biljke, podstiče razvoj zdravih listova biljke i direktno učestvuje u procesu rasta. Bakterije iz zemljišta podstiču lučenje hormona rasta (auksina), u čijoj građi direktno učestvuje i cink. Da bi biljka obezbedila dovoljno auksina za svoj pravilan rast i napredak, neophodno je da iskoristi potencijal cinka iz zemljišta.

Cink je biljci potreban u malim količinama, pa se zbog toga često greši kada se zaboravlja na njegovu važnu ulogu.
 

Oštećeni listovi nagoveštavaju slabiji prinos

Kukuruz i soja posebno mogu imati problem sa iskorišćavanjem cinka, čak i kad je njegova koncentracija u zemljištu dovoljna. Iz tog razloga može doći do nastanka nerazvijenih sitnih listova, koji lako propadaju, a samim tim se proces fotosinteze (ishrane biljke) usporava i kvalitet čitave biljke se smanjuje, a krajnja posledica je nedovoljan prinos ili nekvalitetan, sitniji plod.
 

Kukuruz - © Agromedia

Tretman semena Biognezdom podstiče prirodan razvoj snažne biljke

Biognezdo je preparat kompanije Biofor System na bazi prirodnih mikrobakterija, koje podstiču stvaranje hormona rasta i na taj način podstiču i prirodan razvoj biljke. Takođe je bogaćen i optimalnom količinom cinka, koja pomaže u procesu stvaranja korena i izduživanja biljke, što je posebno značajno za pomenute ratarske kulture (kukuruz, soja, strna žita, suncokret), koje inače teže vezuju cink iz zemljišta.

Ukoliko se koristi Biognezdo, prirodni preparat za tretiranje semena kukuruza (ali i soje, suncokreta, strnih žita), podstiče se brže klijanje i nicanje, kao i istovremeno klijanje posejanog semena, pa se na taj način omogućuje da biljka već od prvog dana razvoja koristi sve prirodne pogodnosti zemljišta u kome raste.
 

Kukuruz - © Agromedia


Biognezdo pomaže u najvažnijem trenutku za razvoj biljke

Potrebe biljke za mikroelementima, poput cinka ili azota, najveće su u početku njenog razvoja, a vremenom se smanjuju. Ukoliko se zanemare upravo ti prvi trenuci, nikakav kasniji tretman neće ispraviti načinjenu grešku.

Posebno treba obratiti pažnju prilikom setve kukuruza, ukoliko su vremenske prilike takve da se tlo nakon setve sporo zagreva ili u slučaju suša i nedovoljne vlažnosti zemljišta, jer je tada najveća verovatnoća da biljka neće moći samostalno da veže cink iz zemljišta, pa tretiranje semena Biognezdom (obogaćenim cinkom) nekoliko nedelja pre setve može biti od presudne važnosti za kvalitet vašeg budućeg useva.
 

Kukuruz - © Agromedia


Tretiranjem semena Biognezdom sprečava se greška, koju veliki broj ratara čini, kada zanemaruje prve dane u razvoju jedinke. Biognezdo osigurava pravilan razvoj i ishranjivanje biljke upravo onda kada njen razvoj nije vidljiv oku ratara. Kada se prvi simptomi lošeg i neravnomernog klijanja već primete, poput loših listova, sitnih i krhkih izdanaka i proređenog useva, obično je već kasno da se nadoknadi izgubljeno vreme.

S obzirom na to da se, iako ih pažljivo pratite i planirate setvu, vremenski uslovi nikada ne mogu pouzdano predvideti, najbolje je Biognezdom unapred pripremiti seme tako da na najefikasniji način iskoristi sav potencijal cinka i drugih hranljivih materija iz zemljišta.


Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica