Zaštita vinove loze od grožđanog moljca

Zaštita vinove loze od grožđanog moljca

U vinogradima su prisutne dve vrste grožđanog moljca, Lobesia botrana – sivi grožđani moljac i Eupoecillia amiguella – žuti grožđani moljac, s tim da sivi moljac pravi veće štete. Saznajte kako ga možete suzbiti i sprečiti smanjeni prinos.

 Kako da suzbijete grožđanog moljca - © Galenika-Fitofarmacija

Sivi grožđani moljac prezimljava u stadijumu lutke, a krajem marta i početkom aprila kada su dnevne temperature iznad 10°C kada dolazi do izletanja prve generacije leptira. Najveća brojnost leptira se beleži krajem aprila i početkom maja.

Ženke prve generacije polažu jaja na cvetne delove, a larve nakon piljenja mogu uništiti do 20 cvetova. Broj jaja po ženki se kreće od 80 do 160. Karakteristični simptom napada gusenica prve generacije je pojava svilenkastih niti kojima su zapredeni generativni organi vinove loze.

Druga generacija se pojavljuje krajem juna i početkom jula. Ženke druge generacije polažu jaja na grozdove i larve se hrane na bobicama. Na mestima ishrane javlja se trulež koja se u povoljnim uslovima širi na veći deo grozda. Let treće generacija se javlja krajem jula i maksimum postiže sredinom avgusta kada se poklapa sa pojavom šarka kod vinove loze. Gusenice se hrane sadržajem bobice.

Kako da suzbijete grožđanog moljca - © Galenika-Fitofarmacija

Treba vršiti suzbijanje svake generacije štetočina, počev od precvetavanja pa sve do pojave šarka.

Zaštita od grožđanog moljca je kompleksna i nju čini više mera. Najpre se koriste feromonske klopke kako bi se pravovremeno odredio momenat tretiranja zasada. Visoka efikasnost u suzbijanju grožđanih moljaca postiže se primenom jednog od navedenih insekticida CIPKORD 20 EC, FOBOS EC ili POLUX.


Pre upotrebe preparata obavezno je pročitati uputstvo i ponašati se u skladu sa preporukama!

Sponzorisani članak

Adresa: Batajnički drum bb, 11000 Beograd, Srbija
Telefon: +381 11 307 23 01
Web adresa: www.fitofarmacija.rs

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica