Pravo leto tokom avgusta – spas za vinograde!

Pravo leto tokom avgusta – spas za vinograde!

Za vinogradare je ova godina počela izuzetno dobro i sve je ukazivalo na predstojeću izuzetnu berbu. Podsećamo da je region tri Morave jedan od najvećih vinskih regija i da se ovde vinogradi prostiru na 7.530 ha. Od te ukupne količine vinove loze, čak 78% su vinske sorte. Najviše vinograda u ovoj regiji je u Trsteničkom, Župskom i Kruševačkom vinogorju. Prosečne parcele pod vinogradima u jednom gazdinstvu su površine oko 42 ara, a ukupno 18.129 gazdinstava poseduju vinograde.

Treba se osvrnuti na neobične uslove ove zime kada su vladale neprimereno visoke temperature, sa povremenim zahlađenjem, tako da su vinogradi na gotovo svim parcelama spremno ušli u vegetaciju. Klimatske prilike tokom čitavog proleća su bile kao naručene za vinovu lozu koja je odlično ponela rod. Do polovine juna je bila ugrožena samo ona loza koju je pogodio grad, ali onda nas je dočekao jul sa namerom da sve pokvari. Puno kiše, i vlaga u vazduhu i zemljištu izuzetno pogoduju pojavi botritisa, pa zaštitari preporučuju i vanrednu zaštitu od botritisa.

U ovom trenutku možemo da konstatujemo da se fenofaze u vinovoj lozi menjaju gotovo svakog dana, ali su uglavnom takve da su uzimajući u obzir i vremenske neprilike tokom čitavog jula meseca, svi vinogradi u potencijalnoj opasnosti od sive truleži. Na parcelama gde nije suzbijana pepelnica, ili nije adekvatno suzbijana pepelnica ovih dana preti velika opasnost od sive truleži, koja će ako se razvije ostaviti velike posledice i sledećoj vegetacionoj sezoni.

U vlažnim godinama kakva nam je ova bar sudeći po dosadašnjim vremenskim prilikama, i pepelnica može znatno uticati ako ne na kvalitet samog čokota onda svakako na kvalitet grožđa i vina.

Važno je za dobar kvalitet i grozdova i vina uništavati svu lozu koja je orezana i otpala sa čokota, jer se na njoj najviše patogena zadržava. Za suzbijanje pepelnice je od veće važnosti primeniti pravilnu agrotehniku i obezbediti vinovoj lozi dobru provetrenost nego primeniti hemijske preparate u velikoj meri. Faza zatvaranja grozdova je kritična faza da se patogeni uvuku u grozdove, odnosno zrna. U fazi kada se nakupljaju šećeri u zrnima grozda, u fazi šarka je još jedan kritičan momenat za pepelnicu.

Osim opasnosti od pepelnice i sive truleži vinogradari se stalno bore protiv plamenjače, čijem intenziviranju izuzetno pogoduju ove vremenske prilike. Prvi znaci zaraze se vide na licu lista kao specifične uljane pege, koje najavljuju sekundarnu infekciju. Jedan od važnih preduslova da dođe do sekundarne infekcije je da list bude vlažan više od dva sata, a toga je na žalost bilo mnogo tokom ovog meseca, ali ako su listovi vinove loze pre toga bili dovoljno zaštićeni onda ne postoji opasnost.

Pored toga svi vinogradari strahuju, a pojedini se i žale na smotavac, pegavost vinove loze, crnu i crvenu trulež. Stručnjaci su i ovde jasni. Čim stane kiša treba početi sa još jednom vanrednom zaštitom.


Sunčani avgust i septembar bi obećali jednu od najboljih poslednjih deset godina za vinograde. Prema najavama iz Republičkog hidro meteorološkog zavoda predstojeći period će biti povoljan za proizvodnju grožđa i pomoći će oporavku vinove loze, pa se možda prognoze sa početka naše priče, o izvrsnoj godini i ostvare.

Svi parametri ukazuju da će srednja minimalna temperatura vazduha u avgustu imati vrednosti iznad višegodišnjih, kao i srednja maksimalna i da će biti oko 31-32 stepena celzijusa. Ono što takođe pogoduje je da prema najavama u avgustu mesecu mesečna suma padavina će biti u granicama višegodišnjeg proseka uobičajenih u avgustu, ali sa vrednostima još nižim od uobičajenih. Nakon toplog avgusta očekuje nas i suv i topao septembar, koji će takođe biti blagotvoran za sazrevanje grožđa. Najavljuje se prosečna temperatura od oko 23 stepena za septembar, što bi onda zaista obezbedilo izvanredan rod.

Ako vinogradari uspeju da sačuvaju grožđe do berbe i ako berba bude dobra, onda će svi proizvođači sigurno uživati u mladom vinu tokom miholjskog leta koje se takođe najavljuje. Ako je verovati svim parametrima prognoze vremena za nastupajući period, najlošije klimatske prilike za vinograde su za nama.


Foto: Snežana Lisinac

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica