Kako da napravite čajeve, kupke i obloge od HAJDUČKE TRAVE!

Kako da napravite čajeve, kupke i obloge od HAJDUČKE TRAVE!

Hajdučka trava je jedna od najlekovitijih biljnih vrsta. Od nje se mogu praviti čajevi protiv nesanice, za ispucale ruke, obloge za rane, ali i kupke. Saznajte zbog čega je hajdučka trava toliko zdrava biljka.

Može se primjenjivati za celi spektar spoljašnjih i unutrašnjih zdravstvenih tegoba. Ima veliki značaj u lečenju jetre naročito ciroze i hroničnog hepatitisa, deluje kao holagog i holeretik. U narodnoj medicini upotrebljava se kod infekcije urinarnog trakta kao i kod problema sa probavnim traktom.

S obzirom na to da poseduje gorke materije pojačava apetit i smanjuje nadutost stomaka. Veliku efikasnost ima kod problema ženske prirode kao što su: bolna, preobilna menstruacija, grčevi i neredovna menstruacija. Kod upale jajnika, bijelog pranja i spuštene maternice primjenjuju se sedeće kupke od stolisnika.

Pomaže kod snižavanja visoke telesne temperature, uzrokovane prehladom ili gripom na način da pojačava znojenje. Značajan efekat ima kod snižavanja visokog krvnog pritiska, a takođe se može koristiti i u lečenju proširenih krvnih sudova, kao i hemoroida. Preporučuje se mešavina hajdučke trave i pirevine za odstranjivanje toksina iz jetre i krvi, kao i za pojačavanje cirkulacije, zaustavljanje krvarenja nosa i krvavog kašlja.

Hajdučka trava se, takođe, koristi za izradu kozmetičkih proizvoda, s obzirom na to da čisti masnu kožu, te kod reumatskih bolova, infekcije usne šupljine, ekcema i drugih stanja. Deluje kao diuretik, te pomaže u lečenju bolesti koje su povezane sa trombozom.

 

Primenjivanje hajdučke trave kod nekih osoba može da izazove alergijske reakcije. Ne preporučuje se upotreba preparata od hajdučke trave za vreme trudnoće ili dojenja. Velike količine ove biljke mogu izazvati vrtoglavice i glavobolje. Prilikom uzimanja hajdučke trave ne treba se izlagati suncu jer može doći do pojave fotosenzitivnosti.


Čaj protiv nesanice

Za pripremu ovog čaja neophodno je 5 g hajdučke trave preliti sa 2,5 dl vrele vode. Procediti i piti po jednu šolju uveče pre spavanja.

Obloge za rane

Sveže istučene listove hajdučke trave staviti kao obloge na rane koje su nastale kao posledica udaraca, uboda, posekotina.

Čaj od hajdučke trave

Priprema se tako što se do vrha napuni kafena kašičica osušenom biljkom i prelije sa 2,5 dl provrele vode, nakon čega se skloni sa ringle, poklopi i pusti nekoliko minuta da odstoji.


Čaj za ispucale ruke

Kuvati dve supene kašike lista i cveta hajdučke trave oko 3 minuta, zatim taj čaj malo ohladiti i koristiti za ispiranje ispucalih ruku i bradavica kod dojilja. Osim za ispucale ruke, ovaj čaj se koristi i za ragade na bradavicama.

Čaj za belo pranje

Pomešati po 40 grama listova i cvetova hajdučke trave i kamilice i po 10 grama kadulje i lista koprive. Od dobijene čajne mešavine odvojiti 4 supene kašike i preliti litrom proključale vode. Kada se lekovita čajna mešavina prohladi do telesne temperature, koristiti ga za ispiranje. Terapiju sprovoditi svakodnevno do poboljšanja stanja.


Kupka od hajdučke trave

U punu kadu vruće vode dodati 20 do 30 cvetova hajdučke trave, ili prethodno skuhati ovu količinu cvetova u pet litara vode pa dodati u kupku. U kadu se takođe može sipati i oko 200 g morske soli. Ova kupka primenjuje se kod nervoze, depresije, jakog lupanja srca i reumatskih bolova.

Autor: Elbisa Šabanović, farmaceutski tehničar i magistar struke iz oblasti poljoprivrede

Tekst je originalno objavljen u magazinu AgroPlaneta

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica