Sam napravio mašinu za čupanje perja pilića tovljenika

Sam napravio mašinu za čupanje perja pilića tovljenika

Uprkos pogodnom zemljištu, klimi i lokaciji za poljoprivredne delatnosti, naša država i politika neretko tera voćare, povrtare, stočare i ostale poljoprivrednike da se sami snalaze u ovim i sličnim granama zanimanja. Bez konkretne podrške u vidu subvencija ili bespovratnih kredita, mala porodična gazdinstva i farme osuđeni su na snalaženje.

Kroz razgovor sa Miletom Stojanovićem (79) iz Prokuplja shvatamo da motivacija ne mora da dođe u vidu pomoći od države, već istu možemo naći u ličnim ambicijama i volji za boljim poslovanjem.
 

Mile Jakšić iz Prokuplja sa čupalicom - © Foto: Ana Blagojević

Reč je o čoveku koji na svom imanju, zajedno sa ženom, sinom i snajom, gaji piliće tovljenike za prodaju. Kako su proizvodnju podigli na 400 pilića u jednoj turi, Mile je morao doći do lakšeg i bržeg načina rada oko njih. Kao veoma učinkovita pokazala se mašina čupalica koju su pre 7 godina pozajmili od prijatelja. Imajući tada na umu da će nastaviti proizvodnju tovljenika, Mile je odlučio da sam napravi svoju čupalicu.


Upoznajte domaćina koji je sam napravio berač!


Kada i kako ste dšli na ideju da napravite čupalicu?

Nakon posete sajmu poljoprivrede u Novom Sadu moj sin je stekao prijatelja iz Leskovca. Nedugo nakon toga, pozajmio je od njega čupalicu radi probe. Kada smo videli kako radi i koliko bi nam ne samo olakšala posao već i proširila isti, počeli smo da pravimo plan izrade. Nije bilo teško.“
 


Deo čupalice - © Foto: Ana Blagojević


Od čega se sastoji mašina i kako funkcioniše?

Napravili smo bubanj od pocinkovanog lima, sa pločom koja u suštini i odrađuje ceo posao jer se rotira. Ono što čupa perje sa pilića su gumeni ’prsti’ koji se nalaze sa strane, na bubnju i na donjem rotirajućem delu. Oko samog vrha bubnja je perforirano crevo koje ispušta vodu kako bi se sa pilića spiralo očupano perje i odlazilo kroz otvor između bubnja i ploče.“
 


Kada smo videli kako čupalica radi i koliko bi nam ne samo olakšala posao već i proširila isti, počeli smo da pravimo plan izrade.


Nakon što su ošureni u vodi na 65 do 70ºC, ubacuju se, u grupama od 4 do 5 pileta, u mašinu koja ih centrifugalnim silama očupa. Sam proces traje 10 do 20 sekundi.“
 

Evo kako da napravite baštu od bala u 6 jednostavnih koraka!

 

Na osnovi, držacima, nalazi se elektromotor koji pruža direktan pogon od 0,75 kW. Osnovu sam uzeo od stare veš mašine, a sastoji se od dva trokraka dela i remenice koja reguliše broj obrtaja (200 do 250 o/min). Na deo sa vratilom se sa tri vijka povezuje kružna ploča koju sam izbušio i stavljao gumene prste u 5 do 6 krugova. Drugi trokraki deo sa kućištem se pomoću vijaka veže za bure. Bure sam po obodu takođe izbušio u nekoliko nivoa na 10 cm razmaka između redova, u 3 reda.“
 

Bubanj čupalice - © Foto: Ana Blagojević


Koliko ova mašina ubrzava celokupnu proceduru?

S obzirom na to da mi čuvamo do 400 pilića, jasno je da kada dođe do samog klanja, ima dosta posla. Ipak, uz pomoć ove mašine uspevamo da očistimo i do 170 pilića za jedan dan! To znači da mnogo ubrzava jer ne samo da može da stane i do 5 pileta u nju, nego ih i očupa za kratko vreme, za svega 10 do 20 sekundi. Ručno čupanje pilića može da potraje i do 20 minuta po piletu, pa vam eto matematike.“
 

Čupalica - © Foto: Ana Blagojević


Kakvi su pilići na kraju, ima li razlike od onih koji se ručno čupaju?

Kako dolazi do tumbanja i centrifuge, može da se javi blago modrenje kože pilića, pa smo svojevremeno imali poneki negativni komentar od strane mušterija. Međutim, vremenom ljudi su uvideli da to ne menja ukus, šta više, smanjuje potkožnu masnoću pilića, te su nastavili da nam budu verni kupci.“

Sagovornik: Mile Stojanović iz Prokuplja
Autorka teksta i fotografija: Ana Blagojević

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica