Prirodni lek za mnoge bolesti: Sve o uzgoju i pripremanju maslačka

Prirodni lek za mnoge bolesti: Sve o uzgoju i pripremanju maslačka

Gajenje i priprema maslačka - © Pixabay

Maslačak se najčešće može naći u parkovima, na livadama, uz živice ili puteve, pa zato retko ko zna kolika je zapravo njegova vrednost. Koren maslačka je vretenast i veoma lekovit i zato je on danas nezaobilazna namirnica na trpezama i u medicini. 

Maslačak (Taraxacum officinale Weber) pripada rodu Taraxacum a porodici glavočika Asteraceae koja se ranije nazivala Compositae. Najzastupljenija vrsta je Taraxacum officinale Weber. To je zeljasta biljka koja u prizemnoj rozeti ima nazubljene listove. Iz rozete se razvija stabljika koja je šuplja i ima jednu žutu glavicu na vrhu. Maslačak cveta od aprila do oktobra.

Primena maslačka

U narodnoj medicini primjenjuje se kao aperitiv, kolagog, gorko sredstvo, te za smanjivanje masnoće u krvi. Jestivi delovi maslačka su mladi listovi koji se pripremaju kao salata, cvetovi se koriste za pripremanje meda, korenje za pripremu kafe te pupoljci kao zamena za luk. Kao povrtarska kultura uzgaja se u gotovo svim zemljama sveta. Rod Taraxacum broji 2290 vrsta.

Sadrži mnoge vitamine i minerale. Od vitamina sadrži A, B, C a od minerala magnezijum, fosfor, silicijum, natrijum, sumpor, mangan, te brojne enzime, karotenoide i triterpenski alkohol. Primenjuje se kod različitih oboljenja kao što je hepatitis (A, B, C), holelitijaze, konstipacija, enterokolitis, insuficijencija bubrega, skrobut, anemija.

Gajenje i priprema maslačka - © Pixabay

Bez obzira na to što ga mnogi smatraju korovskom biljkom, maslačak se sve više primenjuje kao alternativno sredstvo kod lečenja raka i postiže velike uspehe. Prilikom branja maslačka važno je tražiti ga na livadama koje su udaljenje od glavnih puteva te izvući iz zemlje celu biljku. Dok hemoterapija uništava i zdrave ćelije našeg organizma, maslačak ni u kom slučaju ne šteti organizmu. Čaj od korena maslačka je najdelotvorniji pri uništavanju ćelija raka. Istraživanja su pokazala da se ćelije raka počinju raspadati 48 sati nakon primene ovog čaja.

Saveti za uspešno gajenje žalfije

Maslačak je veoma efikasan u izbacivanju toksina iz tela i to na način da podstiče rad bubrega te se toksini izlučuju putem urina. Primenjuje se kod svih ženskih tegoba: menstrualnih poremećaja, problema sa dojenjem, cisti, kao i bolesti dojki. Za uklanjanje bradavica koristi se stabljika maslačka koja ispušta belu tečnost, mleko maslačka, te je dovoljno tom tečnošću samo premazati bradavice. Ovo mleko se također primjenjuje kod tegoba sa želucem, kao i za čišćenje jetre, žuči, krvi. Maslačak je idealan za čišćenje kože i akni.

Gajenje maslačka

Maslačak je biljka koja može narasti 15 do 20 cm. Ima vretenast koren koji se skraćuje pred kraj vegetacije. Listovi su u rozeti, nazubljeni, duguljasti, prizemni, a stabljika je uspravna i ispunjena belim mlečnim sokom. Cvetovi maslačka su jezičasti, žuti i brojni. Ima dugovečne semenke.


Gajenje i priprema maslačka - © Pixabay

Maslačak može i da se uzgaja kao kulturna biljka. Razmnožava se semenom od proleća do jeseni, kao i deljenjem korena u proleće. Setva se obavlja u junu. Prvi nežni listovi imaju gorak ukus. Kao lekovitu biljku su ga prvi put popularizovali Arapi u 11. veku, a u 16. veku postaje i zvanični diuretik.

Cvetovi maslačka se beru u razdoblju punog cvetanja (april, maj), kada su potpuno otvoreni po suvom i sunčanom vremenu. Cvetovi se upotrebljavaju sveži ili se od njih priprema džem, a takođe se suše za čaj.


Ukusna, a zdrava: Rukola nije zahtevna za gajenje

Listovi se beru pre cvetanja (mart, april), te se koriste kao sveži ili se suše na prozračnom mestu zaklonjenom od direktne sunčeve svetlosti. Pre stavljanja na sušenje odvoji se svaki list pojedinačno. Koren maslačka se koristi za salatu i sok, a vadi se u rano proleće ili kasno leti.


Ako se suši, koren maslačka se očisti od nadzemnih delova i opere, te se niže na konac, a potom obesi na toplo, zasenčeno i prozračno mesto. Koren maslačka pre cvetanja je slatkog ukusa, a posle cvetanja je gorak. Koren osušenog maslačka je jako smežuran, sivobele boje, a kada se prereže, u sredini je žut.

Gajenje i priprema maslačka - © Pixabay

Čaj od sušenih listova maslačka

Za pripremu čaja potrebno je 1 čajnu kašiku sušenih listova maslačka preliti sa 2 dl vrele vode, ostaviti da stoji 10-15 minuta te procediti. Ovako pripremljen čaj se pije 2-3 puta dnevno, najviše tokom dve sedmice. Primenjuje se kod hroničnih upala mokraćnog mehura.

Čaj od korena maslačka

Kako bi se pripremio čaj od korena maslačka 1 čajnu kašiku smrvljenog sušenog korena maslačka treba sipati u mlaku vodu. Zagreva se do vrenja, pa se pusti da vri još 10 minuta, a zatim se procedi. Ovaj čaj se pije 2-3 puta dnevno po jednu šoljicu pre jela. Čaj od sušenog korena maslačka koristi se kod povišenog holesterola, za probavu, čišćenje jetre, podstiče znojenje, odstranjuje otrovne materije iz krvi i tela, čisti sluznicu disajnih organa.

Gajenje i priprema maslačka - © Pixabay

Salata od listova i korena maslačka

Sveže ubrane listove i korene maslačka potrebno je pre cvetanja dobro očistiti i oprati, naseckati a zatim preliti sokom od limuna. Ostaviti da odstoji dva-tri sata, te dodati maslinovo ulje kao i sitno seckan čen belog luka. Ova salata se koristi kao čistač krvi i organizma.

Kako gajiti biljku besmrtnosti – smilje

Sirup od cvetova maslačka

Sakupiti 300 mladih cvetova maslačka početkom proleća na mestu udaljenom od saobraćajnica i drugih zagađivača. Cvetove staviti u lonac, preliti sa litar vode, dodati oceđeni sok jednog limuna i kuvati do vrenja. Kada zavri, ugasiti, poklopiti i ostaviti da se ohladi preko noći.

Nakon 24 sata izvaditi cvetove iz lonca u gazu i istisnuti tečnost iz njih u lonac, a zatim kroz duplu gazu procediti tečnost u drugi lonac. Tako proceđenu tečnost pomešati sa 1 kg šećera i lagano kuvati 3-4 sata da se zgusne do konzistencije sirupa. Sterilisati staklene bočice ili teglice i uliti u njih vruć sirup. Čuvati zaklonjeno od direktne sunčeve svetlosti.

Autorka: farmaceutski tehničar i magistar struke iz oblasti poljoprivrede, Elbisa Šabanović

Tekst je originalno objavljen u magazinu Agro Planeta

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica