Kako gajiti medonosnu biljku faceliju

Kako gajiti medonosnu biljku faceliju

Medonosna biljka facelija cveta veoma rano pa je tako veoma važna u pčelarskoj proizvodnji. U daljem tekstu saznajte kako gajiti ovu biljku.

Medonosna biljka facelija - © Pixabay

Botaničke karatkteristike

Facelija lat. Phacelia tanacetifolia, je jednogodišnja je zeljasta biljka, gusto prekrivena kratkim dlačicama, listovi su perasto usečeni, cvetovi su plavičasti ili modri sakupljeni na vrhu stabljike i grana.

Upotreba

Koristi se kao medonosna biljka, kao i za zelenišno đubrenje. Ima prednost zato što cveta pre svih biljaka. Pošto je ovo medonosna biljka potrebno je povezati proizvodnju semena sa potrebama pčelara. Cveta 45-50 dana posle setve. Cvetanje traje 30-40 dana. Cvetovi daju obilje nektara i cvetnog praha. Prinosi meda sa 1 ha kreću se od 150-300 kg, a pod povoljnim uslovima(višekratna setva) može se postići i 1000 kg meda po 1 ha. Boja meda je svetložuta ili bela, prijatnog mirisa i ukusa i odličnog kvaliteta.

Zemljište 

Najbolje uspeva na kvalitetnim zemljištima kao što su karbonatni černozem, livadske crnice, aluvijum, a može se sejati i na drugim tipovima zemljišta jer nema posebnih zahteva prema tlu. Predsetvena priprema treba da je kvalitetna, odnosno kao za šećernu repu.

Facelija - © Pixabay

Đubrenje 

Količine mineralnih đubriva zavise od lokalnih uslova (preduseva, plodnosti zemljišta, itd.). Prosečna količina koja se unosi pod osnovnu obradu iznosi 200 kg/ha mešanih đubriva N:P:K 15:15:15, ili neka slična kombinacija mešanih đubriva, sa naglašenim sadržajem fosfora. U predsetvenoj pripremi se unosi još 100-150 kg uree po ha, i na taj način se izbegava prihranjivanje useva u toku vegetacije.

Setva

Obavlja se krajem marta, odnosno kada vremenske prilike dozvole. Najbolje je odmah nakon setve šećerne repe. Setva se obavlja žitnim sejalicama na međuredno rastojanje od 25 cm (svaka druga lula). Dubina setve trebs da bude 2-3 cm. Količina semena je 8 kg/ha.


Žetva

Vreme početka žetvenih radova je veoma bitno za ostvarenje prinosa i kvaliteta zrna, pa se pre svega u tom slučaju redovno primenjuju desikanti. Nakon 5-7 dana od primene desikanta, pristupa se kombajniranju uz primenu žitnih kombajna podešenih za konkretne uslove i veličinu zrna kod ove kulture. Žetva se može obavljati samo ako je usev u potpunosti suv, što znači da treba izbegavati jutarnje rose.

Po obavljenim žetvenim radovima seme je neophodno očisti, i nakon toga dosušivati, što se može obavljati uz primenu kontejnerskih sušara, uz produvavanje vazduhom, bez upotrebe energenata kada su količine roda veće, ili na betonskoj podlozi, prirodnim putem, korišćenjem sunčeve energije. Prosečan prinos se menja kod ove kulture i kreće se od 500-800 kg/ha.

Izvor: Poljoprivredne stručne i savetodavne službe
Autor:  Dipl.inž. Svetlana Zlatarić PSSS Šabac


Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica