
Za poljoprivrednice od prvog jula naknada za porodiljsko odsustvo
Na osnovu Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom, od prvog jula poljoprivrednice na selu imaće pravo na naknadu za porodiljsko odsustvo.
Oni su činili 4,4 odsto ukupne zaposlenosti. Među državama članicama, procenti su se kretali od oko 1 odsto u Luksemburgu, Velikoj Britaniji, Belgiji, Malti, Švedskoj i Nemačkoj do 26 odsto u Rumuniji i 18 odsto u Bugarskoj, podaci su istraživanja Eurostata.
U 2016. godini, oko trećine odnosno 35 odsto zaposlenih u poljoprivredi bile su žene. Austrija je imala najveći udeo žena u poljoprivredi (45 odsto), a zatim Rumunija (43 odsto), Poljska, Grčka i Slovenija (svi 41 odsto). Nasuprot tome, najniži procenat žena koje se bave poljoprivredom zabeležen je u Irskoj (12 odsto) i Danskoj (20 odsto).
Gotovo 60 odsto onih koji rade u poljoprivredi u EU bili su starosti između 40 i 64 godine, dok je 32 odsto imalo manje od 40, a 9 odsto više od 64 godine. Među državama članicama zabeleženo je najveće učešće onih koji imaju više od 64 godine a bave se poljloprivredom. Tako je u Portugalu taj udeo 42 odsto, u Irskoj 22 odsto i Velikoj Britaniji 19 odsto.
Izvor: Danas
Na osnovu Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom, od prvog jula poljoprivrednice na selu imaće pravo na naknadu za porodiljsko odsustvo.
Rad u poljoprivredi često nije lak i a neki smatraju da je to posao samo za muškarce. Razgovarali smo sa dve starije dame koje dugo godina rade kao sezonske radnice.
Prvi poziv za poljoprivrednike da konkurišu za nabavku traktora i mehanizacije u okviru IPARD programa biće objavljen 20 decembra.
Žene koje rade u poljoprivredi, česta je pojava širom sveta. Međutim, koliko njih zapravo ima puno vlasništvo nad nekim gazdinstvom veliko je pitanje.
Izvoz srpskih roba, sirovina i proizvoda u Rusku Federaciju, Belorusiju i Кazhstan od 2017. godine premašuje milijardu dolara.