Opovo – opština

Izaberite opštinu

Opšti podaci o Opovu

Opština Opovo jedna je od najmanjih u AP Vojvodini, nalazi se na levoj obali reke Tamiš, u Južnobanatskom okrugu. Prostire se na površini od 203 kilometra kvadratna i pored istoimenog naselja obuhvata još tri: Baranda, Sakule i Sefkerin. Sva naselja su smeštena na levoj obali Tamiša. Poljoprivredno zemljište zauzima 82% teritorije, a šume – 35%. U opštini Opovo, prema popisu iz 2011. godine, živi 10.440 stanovnika, koji su najvećim delom srpske nacionalnosti, 86%.

Opšti podaci o poljoprivredi

Što se poljoprivrede tiče, u opštini se gaje pretežno ratarske kulture, najviše kukuruz, razvijeno je stočarstvo, a donekle lov i ribolov.

Istorija Opova

U okolini današnje Opštine nalaze se arheološka naselja koja svedoče o postojanju naseobina iz perioda starčevačke i vinčanske kulture. U novije doba, na prostoru današnje Opštine nekada su se nalazila dva naselja, Opovo i Želj. Želj se prvi put pominje 1334. godine, a Opovo u drugoj polovini XVII veka, tačnije 1672. godine. Oba mesta su u vreme vladavine Turaka potpadala pod Pančevačku nahiju i istoimenom sandžaku. Nakon 1718. godine nalaze se u Pančevačkom distriktu i tu ostaju sve do 1768. godine. Tada je Opovo priključeno dvanaestom nemačko-banatskom regimentu. Sredinom XVIII veka naselje se premešta na teritoriju na kojoj se i danas nalazi.

Opovo, opštinski centar, se nalazi u južnom Banatu, na 45°06′ severne geografske širine i 20°37′ istočne geografske dužine, na nadmorskoj visini od 67m. Reka Tamiš protiče kroz opštinsku teritoriju u dužini od 29 km, klima je umereno kontinentalna sa toplim i dugim letima, hladnim i snežnim zimama, toplim jesenima i kratkim prolećima. Opštinu seče regionalni put R-124, a svega 3km deli je od magistralnog puta Vršac-Pančevo-Zrenjanin i Koridora X.

U opštini Opovo, prema zvaničnim podacima iz popisa poljoprivrede koji je Republički  zavod za statistiku sproveo 2012. godine, 1.503 gazdinstvo koristi poljoprivredno zemljište. U najvećem broju imaju oranice i bašte, odnosno najčešće gaje kukuruz za zrno (njih 1.082), a zatim pšenicu i krupnik – 592 gazdinstva. Prema broju slede poljoprivredna domaćinstva koja proizvode suncokret – 574 i crni luk – njih 188.

Najveći broj gazdinstava su porodična (99,4%), a ostalo su pravna lica.

Ukupno 87 gazdinstava specijalizovano je za tov svinja, njih 138 bavi se kombinovano ratarstvom, svinjama i živinom,  međutim najviše je onih koji proizvode isključivo žitarice (686).

Poljoprivredom se u Opovu bavi 3.053 ljudi, a muškarci prednjače kada je reč o ukupnom broju.

Polna struktura stanovništva u opštini Opovo @AgromediaKada je reč o nosiocima gazdinstava u Opovu, muškarci su ponovo u prednosti i učestvuju sa 84,9%, dok je udeo žena mnogo manji i iznosi 15,1%.

Nosioci gazdinstava u opštini Opovo @AgromediaKada je reč o članovima poljoprivrednih domaćinstava, tu su žene u većini i ima ih 63,2%.