Kako da pravilno zaštitite šećernu repu

Kako da pravilno zaštitite šećernu repu

U predstojećim letnjim danima ratari bi posebno trebalo da vode računa o zaštiti šećerne repe, naročito od bolesti kao što je cerkospora – koja može znatno da utiče ne samo na rod, već i na digestiju. Pogledajte nekoliko saveta stručnjaka na ovu temu.

Stručnjaci širom Srbije složili su se da je, kada se posmatra u globalu, šećerna repa trenutno u veoma dobroj kondiciji. Uslovi za nicanje ove kulture bili su povoljni, a i vremenske prilike u daljem razvoju su joj išle na ruku.

Ipak, poznato je da šećerna repa nosi epitet „kraljica ratarskih kultura“ i da zahteva pažnju i brigu sve do poslednjeg dana u njivi. Kako bismo vam pomogli da sa ovom zahtevnom kulturom imate što manje muke, ali i da biste na njoj dobro zaradili, o ovoj temi razgovarali smo sa stručnjakom iz kompanije „Delta Agrar“, Dejanom Čorogarom.
 

Šećerna repa u polju - ©Agromedia

Još u vreme kada smo razgovarali o zaštiti šećerne repe od korova, jednim okom smo gledali na posao koji predstoji. Oslobodili smo lisnu masu od korova kako bismo mogli pravilno da obavimo zaštitu od cerkospore.“

Cerkospora je gljiva koja prouzrokuje pegavost lista šećerne repe i može napraviti velike probleme, ne samo ako se ne odrade tretmani, već i ako se napravi neki promašaj u primeni fungicida. Zato ću sada da vam prenesem iskustvo ‘Delta Agrara’ koje nosimo već više od 10 godina.“
 

Šećerna repa u polju - ©Agromedia 


Svake godine pred žetvu pšenice govorimo o cerkospori, jer je upravo ovo vreme kada bi trebalo da se obrati pažnja na pojavu te bolesti. To je naročito važno u kišnim godinama, kakva je ova.“

„Ono što sve preporuke za primenu fungicida govore, to je da bi tretmane trebalo obaviti čim se uoče prve aktivne pege. One, za razliku od neaktivnih, imaju jedan ljubičasti oreol, prsten po kojem se vidi njihova aktivnost. Važno je da ovu razliku uočite kako bi pravovremeno i na najbolji način primenili sredstva za zaštitu.“
 


Aktivne pege, za razliku od neaktivnih, imaju jedan ljubičasti oreol, prsten po kojem se vidi njihova aktivnost.


„Infekcija može da ima uslove za razvoj, ali može i da se zaustavi. Zbog toga ne treba žuriti sa tretmanom protiv cerkospore, već obratiti pažnju na pomenute prstenove, ali i upozorenja koja stižu iz prognozno-izveštajne službe. To je naročito važno za prvi tretman šećerne repe.“


„Kada je reč o ostalim tretmanima, ne morate se na fungicidima pridržavati uputstava za primenu koja kažu da bi tretmane trebalo ponavljati na petnaestak dana. Naprotiv, njih bi takođe trebalo da obavite u skladu sa kretanjem uslova za razvoj infekcije.“

 


Šećerna repa u polju - ©Agromedia 


„Ono što ‘Delta Agrar’ konkretno preporučuje proizvođačima šećerne repe i ono što ćemo mi primeniti na našim parcelama, to je da će u prvi tretman ići fungicid Opus Team. Doza njegove primene je 0,7 litara po hektaru, a karenca je 35 dana. Zato ga i stavljamo u prve tretmane.“

„Sledeći tretman koji će se obaviti na našim parcelama jeste preparatom Amistar Extra. Doza njegove primene je od 0,6 do 0,75 litara po hektaru. Kasnije će uslediti Eminent Star, u dozi od 1 litar po hektaru. Karenca je 21 dan. Kada govorim o ovom preparatu, pomenuo bih i činjenicu da od dve aktivne materije koje čine ovaj preparat jedna je hlorotalonil. Tu materiju ističem jer je cerkospora poslednjih godina otporna na standardne aktivne materije. Hlorotalonil, s druge strane, neće dozvoliti takvu vrstu otpornosti.“
 

Dejan Čorogar, Delta Agrar - ©Agromedia 


„Za četvrti tretman preporučujemo jedan noviji fungicid – Propulse 250 SE, a doza njegove primene je 1 do 1,2 litra po hektaru. Njegova karenca je samo 14 dana, a to je posebno važno za tretman pred vađenje šećerne repe
.“

Sagovornik:
Dejan Čorogar, „Delta Agrar“

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica