Zašto je Slonovo uvo najpopularnija sorta paprike u Bugarskoj

Zašto je Slonovo uvo najpopularnija sorta paprike u Bugarskoj

Republika Bugarska ima odlične prirodne uslove za razvoj svih grana agrara. Poljoprivredno zemljište u ovoj zemlji zauzima oko 4,9 miliona hektara ili 44% ukupne teritorije zemlje. Tradicionalno, jedna od glavnih kultura koje se u Bugarskoj gaje jeste paprika, a u nedostatku kvalitetnog domaćeg sortimenta, srpska sorta Slonovo uvo postala je najzastupljenija na bugarskim njivama.

Pogodna klima za biljnu proizvodnju, dostupnost poljoprivrednog zemljišta, niski troškovi rada, ali i ulazak u EU, doveli su do sve većeg razvoja poljoprivredne proizvodnje. Verovali ili ne, postoje bugarski povrtari koji papriku gaje i na nekoliko desetina hektara. Jedan od njih je Živko Ivanov Zdravkov iz mesta Dugo Polje, nedaleko od Plovdiva. On već nekoliko godina gaji isključivo srpsku sortu paprike Slonovo uvo.

Sajam poljoprivrede u Plovdivu dokazao da „Superiorov“ kvalitet ne poznaje granice

Slonovo uvo je mnogo dobra sorta. Pre nekoliko godina počeli smo da je gajimo na desetak hektara, a onda smo površine svake godine povećavali. Prošle godine gajio sam tu papriku na 52 hektara, a ove ću je imati na 60. Mogu slobodno da kažem da je Slonovo uvo najbolja sorta paprike koju smo ikada imali na našim njivama“, objašnjava Živko Ivanov Zdravkov, povrtar iz Dugog Polja.
 

Slonovo uvo - ©Agromedia 


„’Superior’ je ovu sortu stvorio tako da ona nema baš nikakve mane. Veoma je otporna, izdržljiva, ukusna, lepog oblika, a bugarski kupci i fabrike je obožavaju. Na kraju, mogu još i da se pohvalim prosečnim prinosom od 50 tona Slonovog uva po hektaru
“, dodaje Živko.

Evo šta nam govori boja paprike – OVO JE KORISNO ZNATI!

Gospodin Salih Natraš iz mesta Aitos, nedaleko od Burgasa, u Bugarskoj je veoma dobro poznat po proizvodnji rasada povrća, naročito paprike. Godišnje prosečno proizvede oko 6 miliona mladih biljaka paprike. Skoro polovinu prinosa čini sorta Slonovo uvo.
 

Slonovo uvo - ©Agromedia 


Rasad koji sam proizveo od ‘Superiorovog’ semena povrća odlično se prodaje u Bugarskoj. Naši povrtari najviše traže čuvenu sortu paprike Slonovo uvo, a i ja sam njome veoma zadovoljan. Seme te paprike je ujednačeno po veličini i težini, pa zato ravnomerno niče i raste. Otporno je na viruse, bakterije i bolesti. Inače, osim Slonovog uva, sve su popularnije i sorte Belo uvo i Prizrenka“, ističe Salih Natraš, proizvođač rasada iz Aitosa.

„Superiorov“ Dan polja okupio 500 gostiju!

Asocijacija Blgarski piper, odnosno bugarske paprike, jedno je od najvećih i nastarijih udruženja povrtara u Bugarskoj. Ono se nalazi u mestu Jambol, nedaleko od granice sa Turskom. Okuplja 40 registrovanih proizvođača i 220 firmi koje se bave proizvodnjom, otkupom, preradom ili prodajom paprike. Svi oni, udruženo, obrađuju oko 3.000 hektara zemlje, na kojoj proizvedu oko 60.000 tona raznih sorti i vrsta paprika, odnosno, više od 60% paprike u celoj Bugarskoj.
 


U poslednjih nekoliko godina u Bugarskoj posluje 240 fabrika koje se bave pasterizacijom, zamrzavanjem i sušenjem paprike.


Moram da kažem da su ‘Superiorova’ semena paprike najzastupljenija na našim njivama. Nekoliko godina unazad, sve do početka prošle godine, čak 25-30% naše zarade od slatkih paprika je od sorte Slonovo uvo. Od 2016. godine to je i zvanično najprodavanija sorta koju mi gajimo, ali i sorta koja daje najveći prinos po hektaru“, rekao nam je Georgi Vasilev iz asocijacije Blgarski piper.

Dani polja kompanije Superior – raj za sva čula

To je veliki uspeh za sve nas, ali i za kompaniju ʹSuperior. Zato smo veoma ponosni što je ona članica naše asocijacije i nadamo se da ćemo svi zajedno i ubuduće moći da se hvalimo još boljom i uspešnijom proizvodnjom paprike“, dodaje Vasilev.
 

Slonovo uvo na njivi - ©Agromedia 

Doktorka Velička Todorova je selekcionerka na Poljoprivrednoj akademiji u Sofiji, na odseku za povrtarsku proizvodnju „Marica“. Ona sa dr Ivom Đinovićem iz kompanije „Superior“ već 8 godina sarađuje i radi na stvaranju i selekciji najboljih osobina mnogih povrtarskih kultura.

Kada sam se upoznala sa dr Ivom Đinovićem, to je za mene bio veliki i važan trenutak. Mnogo cenim njegov rad i sve o čemu smo ikada razgovarali pomoglo mi je u poslu i karijeri. U ‘Superioru’ su stvorene brojne vrhunske sorte i hibridi povrća, a mene su, kao stručnjaka, uvek zanimale njihove osobine“, kaže dr Velička Todorova, selekcionerka na Poljoprivrednoj akademiji u Sofiji.
 

U Bugarskoj se prosečno proizvede 90.000 do 100.000 tona paprike godišnje. 


Slonovo uvo je moj favorit, jer je to sorta sa veoma jedrim plodovima, kakvi se retko viđaju na našim prostorima. Bila sam prijatno iznenađena kada sam otkrila da su oni odličnog kvaliteta, a uz to da imaju idealan procenat suve materije. Zato me i ne čudi što je ova sorta toliko popularna među proizvođačima, kupcima, ali i prerađivačima paprike u našoj zemlji
“, dodaje ona.

U Bugarskoj se prosečno proizvede 90.000 do 100.000 tona paprike godišnje. Bez obzira na to, količine koje se izvezu su čak dvostruko veće. Naime, s obzirom na to da u poslednjih nekoliko godina u ovoj zemlji posluje 240 fabrika koje se bave pasterizacijom, zamrzavanjem i sušenjem paprike, da sve one imaju veoma niske troškove rada, a istovremeno i otvorene granice ka EU, još oko 100.000 tona paprike se godišnje uveze u Bugarsku iz okolnih zemalja.

 

Slonovo uvo - ©Agromedia 


Tokom narednih 5 do 10 godina očekuje se još veći porast domaće proizvodnje paprika, ali i učestaliji otkup iz Srbije, koja tradicionalno ima dobre paprikare
. Zato bi proizvodnja paprike mogla da bude nova šansa za srpske povrtare, a Slonovo uvo proizvod po kojem ćemo u svetu postati poznati i prepoznatljivi.

Sagovornici:
Živko Ivanov Zdravkov, povrtar iz Dugog Polja
Salih Natraš, proizvođač rasada iz Aitosa
Georgi Vasilev, asocijacija Blgarski piper
dr Velička Todorova, selekcionerka na Poljoprivrednoj akademiji u Sofiji

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica