
Otkupna cena teladi viša na području Kraljeva, a niža na području Šapca
U klanicama na području raškog regiona došlo je do rasta otkupnih cena teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma u odnosu na prethodni period. Dominantna cena teladi dostigla je iznos od 940 din/kg, dok je u kategoriji krava za klanje SM rase dominirao iznos od 320 din/kg.
Možda vas zanima
Pad cene tovnih bikova SM rase telesne mase preko 500 kilograma zabeležen je i na pijaci žive stoke u Kraljevu, jer se prodaja najčešće odvijala za 480 din/kg u sedmici za nama.
U ponudi je bilo krava za klanje SM rase po dominantnoj ceni od 285 din/kg, dok je najčešća prodajna cena teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma iznosila 820 din/kg.
Pad otkupnih cena teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma zabeležen je protekle sedmice u klanicama na području mačvanskog regiona, pošto je dominirao iznos od 935 din/kg. Za razliku od teladi, viša je bila otkupna cena tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma. Dominantna cena ove kategorije goveda iznosila je 445 din/kg.
Otkupna cena tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma bila je viša u odnosu na prethodni period u klanicama na području srednjebanatskog regiona, pošto je dominirao iznos od 490 din/kg. Broj otkupljenih grla bio je nešto manji u odnosu na prethodni period.
Klaničari sa područja južnobačkog regiona po nižim cenama su, u odnosu na prethodni period, plaćali za otkupljenu tovnu junad telesne mase preko 480 kilograma, jer je dominirao iznos od 450 din/kg. Ponuda i obim otkupljenih grla bili su prosečni.
U klanicama na području pirotskog regiona najčešća otkupna cena teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma iznosila je 850 din/kg. Za otkupljene tovne bikove SM rase telesne mase preko 500 kilograma klaničari sa ovog područja plaćali su najčešće 530 din/kg, dok je u kategoriji krava za klanje iste rase dominirao iznos od 250 din/kg.
Od skromnih početaka, do ozbiljnog uzgoja ĆURKI: kako su Rafailovići iz Banjana osvojili tržište!
Niže cene prasadi i tovnih svinja
Pad otkupne cene tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma evidentiran je u klanicama na području južnobanatskog regiona. Za otkupljena grla ove kategorije tovljenika odgajivači su protekle sedmice dobijali 160 din/kg. Obim ponude bio je prosečan. Otkupna cena iste kategorije tovnih svinja bila je takođe niža u odnosu na prethodni period i u klanicama na području srednjebanatskog regiona, pošto je dominirao iznos od 160 din/kg.
Na pijaci žive stoke u Loznici zabeležen je pad cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma u sedmici za nama, pa se prodaja najčešće odvijala za 350 din/kg. U klanicama na području ovog grada bile su takođe niže otkupne cene prasadi i tovnih svinja.
Klaničari sa područja južnobačkog regiona po nižim su cenama u odnosu na prethodni period otkupljivali prasad telesne mase od 16 do 25 kilograma, pošto je dominirao iznos od 275 din/kg, dok je kod tovnih svinja cena varirala od 155 do 165 din/kg u zavisnosti od kategorije i telesne mase grla.

Dominantne cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma i tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma bile su niže na pijaci žive stoke u Kragujevcu tokom protekle sedmice. Za razliku od njih, skuplje su bile krmače za klanje.
Za prasad su kupci trebali da izdvoje 380 din/kg, za tovljenike 220 din/kg, dok je kod krmača za klanje dominirao iznos od 170 din/kg. U klanicama na području šumadijskog regiona evidentiran je pad otkupne cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma i obe kategorije tovnih svinja.
Jagnjad, jarad i ovce jeftiniji u odnosu na prethodni period
U klanicama na području nišavskog regiona evidentiran je pad otkupne cene jagnjadi, jer je dominirao iznos od 480 din/kg. Obim ponude bio je prosečan. Uprkos dosta slaboj ponudi jagnjadi u klanicama na području srednjebanatskog regiona evidentiran je pad otkupne cene u odnosu na prethodni period, pošto je dominirao iznos od 400 din/kg.
Reporteri STIPS iz Kragujevca protekle su sedmice zabeležili pad otkupnih cena jagnjadi i ovaca, pošto je kod jagnjadi dominirao iznos od 480 din/kg, a kod ovaca iznos od 170 din/kg. Obim ponude i otkupljenih grla obe kategorije domaćih životinja bili su prosečni.
Prodajna cena jagnjadi bila je niža tokom prve sedmice februara i na pijaci žive stoke u Loznici, iako je ponuda bila dosta slaba. Dominirao je iznos od 450 din/kg.
Na stočnoj pijaci u Kraljevu zabeležen je pad prodajnih cena jagnjadi i jaradi u odnosu na prethodni period. Kupci su u sedmici za nama i za jagnjad i za jarad trebali da izdvoje 430 din/kg.
Sem njih, na pijaci su se mogle pazariti ovce po ceni od 180 din/kg i ovnovi za priplod po ceni od 33.700 dinara po grlu.
U klanicama na području podunavskog regiona niža je bila otkupna cena jagnjadi, pošto se otkup najčešće odvijao za 420 din/kg.
Izvor: STIPS


Komentari