Opšti podaci o Žabarima
Opština Žabari nalazi se u središnjem delu donjeg Pomoravlja, u brdsko planiskom delu Braničevskog povijarca, na desnoj obali Velike Morave. Zauzima površinu od 264 kilometra kvadratna, od čega poljoprivredna površina zauzima 83,2% ili 21.963 ha, a šumska 1.628 ha.
Prema rezultatima popisa stanovništva iz 2011. godine, u opštini Žabari živi 11.380 stanovnika u 15 naselja:
- Aleksandrovac,
- Brzohode,
- Viteževo,
- Vlaški Do,
- Žabari,
- Kočetin,
- Mirijevo,
- Oreovica,
- Polatna,
- Porodin,
- Svinjarevo,
- Sibnica,
- Simićevo,
- Tićevac i
- Četereže.
Većinsko stanovništvo su Srbi, 89 %, a u manjem procentu ima i Vlaha – 3,8% i Rumuna. Prirodni priraštaj iznosi -7,5 %.
Opšti podaci o poljoprivredi u Žabarima
U ovom kraju zemljište je veoma kvalitetno, odlični su i klimatski i hidrološki uslovi, pa je još od samog nastanka Opštine poljoprivreda bila i ostala glavna grana privrede. Poljoprivredno zemljište zauzima skoro 84% ukupne opštinske teritorije, a oranice i bašte, koje su i najzastupljenije, prostiru se na površini od 18.176 hektara.
Ni površine pod voćnjacima i vinogradima nisu zanemarljive, a u Žabarima je veoma razvijeno i svinjarstvo. Ono je daleko iznad proseka za centralnu Srbiju.
Istorija Žabara
Najstariji tragovi ljudske zajednice u Žabarima potiču još iz vremena neolita, a sa sigurnošću se može reći da je na ovim prostorima nekada postojalo rimsko naselje Žovispag.
Dok 1955. godine nisu dobili status opštine, Žabari su se nalazili pod vlašću Avara, Bugara, Ugara, Turaka i Nemaca.
U opštini Žabari, prema zvaničnim podacima iz popisa poljoprivrede koji je Republički zavod za statistiku sproveo 2012. godine, 2.236 gazdinstvo koristi poljoprivredno zemljište. U najvećem broju imaju oranice i bašte, odnosno najčešće gaje kukuruz za zrno (njih 1.864), a zatim pšenicu i krupnik – 1.624 gazdinstva. Prema broju slede poljoprivredna domaćinstva koja proizvode ječam – 574, detelinu – 547 i lucerku (njih 516).
Najveći broj gazdinstava su porodična (99,7%), a ostalo su pravna lica.
Ukupno 388 gazdinstava bavi se kombinovano ratarstvom, svinjama i živinom, njih 445 gaje različite kombinacije useva i stoke, dok je najveći broj gazdinstava specijalizovano za žitarice – njih 530.
Poljoprivredom se u Žabarima bavi 4.902 ljudi, a muškarci prednjače kada je reč o ukupnom broju.
Kada je reč o nosiocima gazdinstava u Žabarima, muškarci su ponovo u prednosti i učestvuju sa 85,1%, dok je udeo žena mnogo manji (14,9%).
Kada je reč o članovima poljoprivrednih domaćinstava, tu su muškarci u manjini i ima ih 32,84%.