Alibunar – opština

Izaberite opštinu

Opšti podaci o opštini Alibunar

Opština Alibunar smeštena je u AP Vojvodini, u njenom jugoistočnom delu i pripada Južnobanatskom okrugu. Gradsko naselje je na nadmorskoj visini od 67 m. Prostire se na površini od 602 kilometra kvadratna, od čega je 85,5% poljoprivredno zemljište. Pored gradskog naselja Alibunar, Opštinu čini još devet naseljenih mesta: Banatski Karlovac, Vladimirovac, Dobrica, Ilandža, Janošik, Lokve, Nikolinci, Novi Kozjak i Seleuš. Prema podacima popisa iz 2011. godine u Opštini živi 20.151 stanovnik, a većinsko stanovništvo je srpsko sa udelom od 60,7%, a zatim rumunsko sa 24%.

Opšti podaci o poljoprivredi

Učešće agro sektora u ukupnoj privredi Opštine je 70%, a više od polovine stanovništva se bavi poljoprivredom i to najviše ratarstvom, a uz to povrtarstvom, voćarstvom, vinogradarstvom i gajenjem stoke. U poslednje vreme, pored proizvodnje na otvorenom polju, javlja se i proizvodnja povrća u plastenicima, ali na veoma malim površinama i to najčešće paradajza, paprike i kupusa.

Istorija Alibunara

Teritorija Alibunara naseljena je još u neolitu, pa tokom bronzanog doba i u vreme Rimljana. Međutim, u spisima se javlja tek u XVI veku. Alibunar kao naselje pod tim imenom poznato je još od perioda turske vladavine. Prvo se zvao Alijina voda, a za to kako nosi današnje ime postoji objašnjenje. Prema lokalnoj legendi, u to vreme tamo bejaše neki bunar koji je pripadao Ali paši, pa ga svi u mestu zvahu Alijin bunar i tako ostade i ime naselju koje se pre toga zvalo Krsturnica. Nakon povlačenja Turaka, 1717. godine u mestu su bile 32 kuće i to je srpsko naselje sve do 1773. godine kada ulazi u sastav nemačkog graničarskog puka.

Opština se nalazi između 39°50′ i 40°15′ severne geografske širine i 20°45′ i 21°10′ istočne geografske dužine, u južnom i jugoistočnom delu Banata, nepravilnog je oblika i pruža se u pravcu severozapad-jugoistok. Alibunarsko-Vršačka ravan, Ilandžanski rit, SZ Deliblatske Peščare, kao i deonica kanala DTD, značajni su prirodni elementi ovoga kraja. U krajnjem južnom delu alibunarske Opštine prostire se Deliblatska peščara koja zauzima prostor od 340 kilometara kvadratnih i jedinstvena je geomorfološka celina u Vojvodini. Opština je u zoni srednjeevropske klime, sa izrazito kontinentalnim karakteristikama, a zbog svog položaja izložena je velikom uticaju vetrova, pogotovo košave i severca.

U opštini Alibunar, prema zvaničnim podacima iz popisa poljoprivrede koji je Republički  zavod za statistiku sproveo 2012. godine, 3.304 gazdinstva koristi poljoprivredno zemljište. U najvećem broju imaju oranice i bašte, odnosno najčešće gaje kukuruz za zrno (njih 2.471), a zatim suncokret – 1.143 gazdinstva. Prema broju slede poljoprivredna domaćinstva koja proizvode pšenicu i krupnik – 1.024, soju – 363 i detelinu (njih 286).

Najveći broj gazdinstava su porodična (99,4%), a ostalo su pravna lica.

Različitim kombinacijama svinja i živine u opštini se bavi 196 gazdinstava, kombinovano ratarstvom, svinjama i živinom bavi se njih 320, međutim na jviše je onih koji su specijalizovani za žitarice – 1.774.

Poljoprivredom se u Alibunaru bavi 6.441 osoba, a muškarci prednjače kada je reč o ukupnom broju.

Polna struktura stanovništva u opštini Alibunar @AgromediaKada je reč o nosiocima gazdinstava u Alibunaru, muškarci su ponovo u prednosti i učestvuju sa 82,4%, dok je udeo žena mnogo manji (17,6%).

Nosioci gazdinstava u opštini Alibunar @AgromediaKada je reč o članovima poljoprivrednih domaćinstava, tu su muškarci u manjini i ima ih 39,2%.