
Zašto je dobro voditi koze, krave, ovce i svinje zajedno na ispašu?
Zašto je bolje da se obavlja zajednička ispaša različitih vrsta stoke? Osim što su zdraviji pašnjaci, nećete verovati šta se još dobija ovakvim načinom uzgoja.
Korenasto-krtolasta hraniva čine grupu hraniva koja se u ishrani ovaca najčešće koriste tokom zimskog perioda.
U ovu grupu hraniva spadaju:
Zajednička odlika za sva navedena hraniva je da su to tipično ugljenohidratna hraniva, koja sadrže malo celuloze i vrlo dobro se vare. Gledano u celini, korenasto - krtolasta hraniva su ukusna, lako se iskorišćavaju u organizmu i ovce ih rado jedu. Ova hraniva se najčešće koriste u ishrani priplodnih ovaca i daju se u količini ne većoj od 2 - 3kg po grlu dnevno.
Ova hraniva pre upotrebe treba usitniti u komadiće (mada se mogu koristiti i u prirodnom obliku), jer u protivnom može doći do začepljenja jednjaka.
Korenasto - krtolasta hraniva (stočna mrkva, stočna i šećerna repa i artičoka) mogu se koristiti u ishrani koza, ali njihova količina zavisi od stanja u kome se ova nalaze. Ova hraniva treba koristiti čista i seckana za ishranu koza. Mogu poslužiti kao koristan dodatak obrocima koza u vreme kada nema sveže hrane.
Zašto je bolje da se obavlja zajednička ispaša različitih vrsta stoke? Osim što su zdraviji pašnjaci, nećete verovati šta se još dobija ovakvim načinom uzgoja.
Ukoliko razmišljate o uzgoju koza i pravljenju kozijeg sira ili proširenju kozijeg stada, italijanske pasmine su poznate po tome da donose najviše mleka.
Prema najnovijim istraživanjima, dodavanjem sirove soje u ishranu ovaca smanjuju se troškovi uzgoja ovaca i povećava prinos mleka.
Ako vam je ponestalo sena, povedite računa jer previše koncentrata nije uvek dobra opcija za ishranu preživara.
Prevelike količine konzumirane hrane mogu da izazovu velike zdravstvene probleme kod nekih životinja, a u težim oblicima čak i smrt.