Odluka da se u opštini Alibunar ograniči broj stoke po domaćinstvu izazvala burne reakcije meštana

Odluka da se u opštini Alibunar ograniči broj stoke po domaćinstvu izazvala burne reakcije meštana

Nedavno usvojena odluka Skupštine opštine Alibunar, kojom se ograničava broj domaćih životinja koje meštani mogu da gaje u svom domaćinstvu, izazvala je opštu pometnju u ovoj nerazvijenoj opštini. I dok manji paori tvrde da će to direktno uticati na njihovu egzistenciju, meštani koji ne gaje stoku žale se na nehigijenske uslove koje trpe zbog komšijskih životinja. U opštini kažu da su se našli u nezgodnoj poziciji, ali da su morali da urede ovaj aspekat komunalne delatnosti.
 

Kozica - ©Agromedia

Nova odluka Skupštine opštine Alibunar, po kojoj u širem centru Alibunara, Banatskog Karlovca i Vladimirovca nije dozvoljeno držanje domaćih životinja i živine, a u ostalim delovima ovih mesta domaćini mogu da drže po 10 svinja, ovaca ili koza, najviše 5 krava i 60 komada živine, izazvala je burne reakcije meštana. Odlukom su najviše pogođeni manji paori koji tvrde da se radi o lošem lokalnom propisu koji ugrožava egzistenciju ljudi u jednoj nerazvijenoj lokalnoj samoupravi gde privreda zapošljava svega 150 ljudi, a svi ostali žive od poljoprivrede.
 

Dalibor Lukić - ©Agromedia

Ne znam šta da vam kažem, osim da je ovakva odluka opštine u jednoj seoskoj sredini nerazumna. Sa ovim propisanim brojem stoke ne mogu ni da prehranim porodicu, a ne da nešto zaradim“, kaže Dalibor Lukić iz Alibunara, koji u svom domaćinstvu gaji 90 ovaca i 5 krava. „I ovo što imam je malo, gledam kako ću da proširim. Niko od nas ovo ne radi zato što voli. I nama ne miriše lepo, ali smo primorani da to radimo jer je to jedini način da na selu pošteno zaradiš pare. Nas je u kući sedmoro, a jedna plata. Ako mi ukinu držanje stoke, ja ne znam šta ću da radim, jedino da odmah smanjim i broj članova familije, jer ne vidim kako ćemo da preživimo“, dodaje Lukić. 

 

Sa ovim propisanim brojem stoke ne mogu ni da prehranim porodicu, a ne da nešto zaradim.

 


Jedan od primera koji u opštinskoj vlasti ističu kao neprihvatljiv i zbog kojeg se, između ostalog, cela ova ujdurma i podigla, jeste mali uzgajivač stoke, čije imanje je naslonjeno na zid vrtića. Roditelji dece koja pohađaju vrtić pisali su peticije zbog smrada i nehigijenskih uslova kojima su, zbog ovog domaćinstva, njihova deca izložena. Stariji bračni par koji tu živi tvrdi da nema alternativu niti mogućnost da stoku bilo gde izmesti.
 

Ovca - ©Agromedia

U svom dvorištu gajim dve ovce, tri svinje i 40-ak kokošaka, i to isključivo za lične potrebe. Mi smo stari ljudi, nemamo ni penziju, od čega da preživimo? Ja razumem roditelje, ali ako nam budu uskratili i ovo malo stoke od koje bukvalno preživljavamo, jedino rešenje je da idemo na socijalu. To ne treba ni nama ni ovoj državi”, skoro plačnim glasom priča Zorica Toplićan.
 


Kravice - ©Agromedia

S druge strane, susedi koji u svojim domaćinstvima ne gaje stoku tvrde da zbog neregistrovanih komšijskih farmi ne mogu da žive od smrada i traže od lokalne samouprave da ih zaštiti od zaraza i nehigijenskih uslova kojima su izloženi.


Objekat u kojem komšija godinama drži neregistrovanu farmu svinja nalazi se tik uz našu kuću, pa zbog nesnosnog smrada ne možemo da izađemo u sopstveno dvorište, a često se i u kući oseća. Leti ne možemo da živimo od insekata, miševa i ostale gamadi“, žali se Jovanka Radisavljević tvrdeći da komšijska farma ne ispunjava ni najosnovnije ekološke i sanitarne standarde. Ona dalje objašnjava:„Nema septičku jamu, već svu vodu iz svinjca pušta u gradsku kanalizaciju. Ovo je nepodnošljivo. Godinama se borimo sa ovim problemom i molimo opštinsku vlast da nam pomogne i zaštiti nas. Pa i mi na selu treba da živimo kao ljudi.
 

Susedi koji u svojim domaćinstvima ne gaje stoku tvrde da zbog neregistrovanih komšijskih farmi ne mogu da žive od smrada i traže od lokalne samouprave da ih zaštiti od zaraza i nehigijenskih uslova kojima su izloženi.

U alibunarskoj vlasti tvrde da su se rukovodili isključivo zakonima radi uvođenja reda, kao i brojnim pritužbama meštana koji žive u neposrednoj blizini neregistrovanih farmi. Ovom odlukom nisu pogođeni registrovani farmeri.

„Nije tačno da na ovaj način želimo da ugrozimo naše stočare. Samo želimo da one koji se bave komercijalnim uzgojem životinja izmestimo iz naseljenog mesta“, kaže predsednik opštine Alibunar Predrag Belić. On ističe da je lokalna samouprava urbanističkim planom odredila pogodnu lokaciju u Banatskom Karlovcu za podizanje farmi, na kojoj već postoje dva gazdinstva, pa poručuje ostalim stočarima da, ukoliko žele da gaje stoku, registruju farme i presele se tamo.

 

Prvo opomene, zatim prekršajne prijave, a onda i ozbiljnije sankcije

Ako je za utehu, u alibunarskoj vlasti kažu da su svesni da se odluka ne može sprovesti preko noći i da paori ne treba da strahuju da će stoku morati da pokolju ili prodaju.

 

Nije tačno da na ovaj način želimo da ugrozimo naše stočare. Samo želimo da one koji se bave komercijalnim uzgojem životinja izmestimo iz naseljenog mesta.

„Zar mislite da će neko ići po kućama i brojati da li neko ima 10 ili 12 svinja? Ne. Svesni smo da je za potpuno sprovođenje ove odluke potrebno vreme, pa ćemo prvo krenuti sa preventivnim merama: upozorenjima, opomenama, manjim novčanim kaznama i prekršajnim prijavama. Za one koji se i pored toga budu oglušili na sva ova upozorenja, uslediće strože sankcije. Odluka Skupštine opštine mora da se poštuje”, ističe predsednik opštine Alibunar, Predrag Bjelić, za naš portal.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica