.png)
Sve što treba da znate o prolećnoj setvi ratarskih kultura
Spremite se na vreme za prolećnu setvu ratarskih kutlura uz naš tekst o pripremi zemljišta, setvenom materijalu, agrotehničkim merama i načinima finansiranja setve.
Monokultura podrazumeva gajenje jedne iste biljne vrste duži niz godina na istoj parceli, čime se zemljište iscrpljuje, i dolazi do nagomilavanja prouzrokivača bolesti, štetočina, korova kao i različitih štetnih materija koje ispuštaju gajenje biljke u zemljište.
Različiti usevi različito reaguju na gajenje u monokulturi. Postoji izvesna grupa biljaka koja je tolerantna prema kratkotrajnoj monokulturi, u ovu grupu biljaka spadaju: pšenica, soja, grahorica, grašak,pasulj. Za razliku od njih, drugu grupu kultura treba isključivo gajiti u plodoredu i mogu se sejati na istoj površini tek posle tri ili četri godine, u ovu grupu spadaju: šećerna repa, krompir, duvan i suncokret.
Kako ukloniti bakterije i viruse iz zemljišta prirodnim putem
Kukuruz je usev koji se može gajiti u kratkotrajnoj monokulturi, bez posledica na smanjenje prinosa, ali dugotrajna monokultura nikako nije preporučljiva. Iako je kukuruz tolerantan na gajenje u monokulturi, posebno na zemljištima sa visokim proizvodnim potencijalom, potrebno je napomenuti da ovakav način proizvodnje nosi i velike rizike i teškoće. Na prvom mestu to se ogleda u otežanom suzbijanju jednogodišnjih i višegodišnjih korova, uzročnika bolesti kao i štetočina. Jedan od velikih rizika proizvodnje kukuruza u monokulturi su štete koje nanosi kukuruzna zlatica.
Prednost gajenja useva u plodoredu u odnosu na gajenje u kraćoj ili dužoj monokulturi su višestruka. Pre svega u poboljšanju hemijskih, fizičkih i bioloških osobina zemljišta kao i boljoj zaštiti useva od bolesti, štetočina i korova.
Pravilnom primenom plodoreda sprečava se oštećenje zemljišta od erozije a omogućuje se rentabilnije korišćenje poljoprivredne mehanizacije i pravilnije izvođenje pojedinih agrotehničkih mera. Ono što je najbitnije za poloprivredne proizvođače značajna je razlika u prinosu koja se može ostvariti kod biljaka koje se gaje u plodoredu i onih koje se gaje u monokulturi, tako da je recimo kod kukuruza koji se gaji u plodoredu moguće ostvarati veći prinos i do 10 %, a u pojedinim slučajevima i do 30% u odnosu na usev gajen u višegodišnjoj monokulturi.
Autor: dipl. ing. poljoprivrede Miladinović Milanka PSSS Jagodina
Spremite se na vreme za prolećnu setvu ratarskih kutlura uz naš tekst o pripremi zemljišta, setvenom materijalu, agrotehničkim merama i načinima finansiranja setve.
Ove godine, Srbiju je pogodila suša koja se ne pamti u poslednih 30 godina. Koje su vidljive posledice, a koje su prognoze?
Postoji 5 uobičajenih žitarica za stočnu hranu koje se sade u jesen: ozima zob, ozima pšenica, ozimi ječam, ozima raž i tritikale.
Odabir prave sorte pšenice može vam doneti prinos i do 10 tona po hektaru, a kompanija Agromarket ima u ponudi sorte sa vrhunskim rezultatima.
Pitali smo naše ratare kakvo je realno stanje i da li im se isplati ulagati u mehanizaciju i skladište. Evo šta su odgovorili.