Najskuplje ljute papričice na svetu – po bakinom receptu

Najskuplje ljute papričice na svetu – po bakinom receptu

Za Dušana Tašovića iz okoline Knića kažu da može da zaljuti celo selo i to po bakinom receptu. Ali to ne bi bilo tako lako da u njegovoj proizvodnji ne postoje neke od najljućih i najskupljih papričica na svetu. Lepo upakovane u teglicama one lako nalaze put do ostatka sela, a i šire. Mi smo ga pitali odakle ovolika ljubav prema ljutim papričicama.

U selu Rašković u blizini Knića, naš domaćin je bio Dušan Tašović, možemo da kažemo najljući momak u ovom selu. On je svoju proizvodnju vezao isključivo za ljute papričice. Ispričao nam je kako je počeo, šta sve gaji i koje proizvode pravi.

Koje vrste papričica gajiš i koji su finalni proizvodi?

„Od finalnih proizvoda tu je „Iks problem“, pošto su to „Problem“ papričice, a i firma se tako zove. Tu imamo razne sorte papričica, otprilike deset sorti, od najljućih papričica do meksičkih, indijskih i nekih drugih. Ima od svega po malo. Dalje, imamo „Veliki problem“. To je tajlandski čili, za one što jedu ozbiljno ljuto. Sve je ručno pakovano u teglice. Sve je domaći proizvod i domaća proizvodnja.“

Ti si odlučio da ovde, na domaćinstvu, naslediš tradiciju od tvoje bake?

„Da, to je inače bakina ideja. Ona je to pakovala u teglice od kašica. To je počelo pre 5-6 godina. Onda sam ja video tu ideju i krenuli smo da usavršavamo.“

Kod tebe smo videli neke od najljućih papričica na svetu. Na koji način i koliko je teško doći do semena?

„Donosili su drugari iz raznih delova sveta, a nešto smo naručivali preko Interneta. Meksički čili smo dobili od komšinice koja je poreklom iz Meksika, i to nam je jedan od najboljih proizvoda iz naše proizvodnje.“


Koliko je komplikovana proizvodnja ljutih papričica? Da li može da se odvija na otvorenom ili mora da bude u zaštićenom prostoru?

„Komplikovano jeste, ali kada radite nešto iz ljubavi nema poteškoća, a što se tiče stranih papričica, one moraju u plastenicima da se proizvode.“

Osim konzumnih papričica, da li pravite soseve ili dodatke jelima?


„Ne pravimo soseve, samo u teglama, zakišeljene, po bakinom receptu.“

Kakva je situacija što se tiče prodaje? Da li je teško doći do tržišta, do kupaca?


„Trenutno smo usredsređeni na proizvodnju. Nismo još krenuli u prodaju, ali što se tiče kupaca, svi su oduševljeni i prodaja ide za sada, ali smo tek na početku jer je sve novo i niko tako nešto nije napravio, tako da ne brinemo da će biti problema sa prodajom.“

Imaš jednu od paprika, za koju si rekao da je jedna od najskupljih na svetu?

„Da, to je Aji Čarapita. Ona je poreklom iz Perua, iz džungle. Jedan kilogram sušene papričice košta 25.000 dolara.“

Kakvi su planovi za budućnost? Da li razmišljaš da povećaš proizvodnju?

„Za sada ne razmišljamo o širenju jer smo sada mnogo posadili. Videćemo ove godine kako će biti jer imamo veliku količinu, oko 10.000 teglica. Videćemo kako će proći ova godina, pa ćemo lako za sledeću.“

Za sve ljubitelje ljutog i ljutih papričica, ovo može da bude interesantna ideja. Ukoliko želite da probate Dušanove ljute papričice, možete ga pronaći, pre svega, na Internetu. Za početak, Dušan vam može poslati uzorak ili malu teglu da probate, a ako vam se dopadne, onda to može da bude i neka veća tegla.

Sagovornik: Dušan Tašović, proizvođač ljutih papričica

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica