
Kako izvršiti „plavo prskanje“ voća
Posle berbe plodova, sledeći važan posao u voćnjacima je plavo prskanje. Mi smo saznali zašto je ovo važna mera, ali i na koji način možete najbolje da je uradite.
Posle berbe plodova, sledeći važan posao u voćnjacima je plavo prskanje. Mi smo saznali zašto je ovo važna mera, ali i na koji način možete najbolje da je uradite.
Jesenje plavo prskanje voćnjaka je obavezno, a preporuka za najbolje efekte je izvođenje 2 tretmana.
U voćnjacima prezimljavaju i mnoge štetočine. Za ovu namenu koristi se mineralno ulje.
Iako su temperature nešto niže od potrebnih za obavljanje plavog prskanja još nije kasno da se zaštitne mere obave.
Priprema zasada voća za narednu vegetaciju počinje nakon završetka berbe. Tretmanom u ovom periodu se suzbijaju bolesti, smanjuje broj štetnih insekata koji će prezimeti.
Mnoge biljke potrebno je pripremiti za narednu vegetaciju. Podsećamo voćare da je od jesenjih radova bitno obaviti „Plavo prskanje“.
Evo šta je sve potrebno uraditi u idućem periodu kako biste na pravi način zaštitili vaše voćke.
Bordovska čorba koristi se u jesenjem periodu za tzv. „plavo prskanje“ voćaka i tokom leta za zaštitu povrća.
Već je poznato da je jesenje plavo prskanje obavezno u voćnjaku. Ali, da li znate od čega sve štiti ovo prskanje voća?
Naš stručni saradnik Vladimir Milutinović daje odgovore na pitanja o zaštiti bilja koja ste vi postavili.
Nakon završene rezidbe voćnjaka, treba izvršiti plavo prskanje voća.
Minerali zeolita imaju široku primenu u voćarskoj proizvodnji u svetu. Iako ga u našoj zemlji ima u izobilju njegova upotreba nije toliko česta.
Zimsko prskanje zauzima veoma važno mesto u kompleksnoj zaštiti voćaka a izvodi se u periodu mirovanja vegetacije.
Od čega zavisi kvalitet začinske paprike, zašto je važno plavo prskanje i koliko poljoprivrednici koriste internet saznajte u 528. epizodi Sveta poljoprivrede.
Tokom jesenjih dana, nakon što opadne lišće, potrebno je obaviti zaštitu u zasadima šljive, maline i kupine.
Kako da uradite „plavo prskanje“ voća i zašto je riba poželjna namirnica na našim trpezama, saznajte u 479. epizodi Sveta poljoprivrede.
Donji Matejevac pored Niša odnedavno je poznat i po novoj sorti kajsije, nastaloj prirodnom mutacijom, na imanju Budimira Rašića, po kome ona i nosi naziv buda.
S obzirom da se u februaru približava kraj ledenim danima, trebalo bi odraditi rezidbu voćaka i primeniti zimsko prskanje. Evo nekoliko korisnih saveta na tu temu.
Topla i suva jesen stvorila je uslove za pojavu i umnožavanje glodara na njivama. Stručnjaci upozoravaju na rednovno praćenje stanja.
Svaka faza razvoja maline predstavlja poseban izazov kada je o zaštiti reč. Iskusni malinari pravovremeno suzbijaju sve potencijalne prouzrokovače bolesti.