
Na obroncima Jelice ovčarstvo opet u modi
Časlav Rakić iz Pekčanice kod Kraljeva konačno je doneo odluku: ovčarstvo je šansa koju treba iskoristiti.
Časlav Rakić iz Pekčanice kod Kraljeva konačno je doneo odluku: ovčarstvo je šansa koju treba iskoristiti.
Isplativost u ovčarskoj proizvodnji uvideli su poljoprivrednici u selima koja gravitiraju ka Peckoj.
Fondacija „Ana i Vlade Divac” raspisala je konkurs za dodelu bespovratnih sredstava za razvoj kozarstva i ovčarstva na teritoriji grada Užica.
Slovačka mlekara „Koliba“ planira da izgradi u Rekovcu fabriku za proizvodnju mlečnih proizvoda od ovčjeg i kozjeg mleka i tako uposli 100 novih radnika.
Iako smo već navikli na podatke koji ukazuju na stagnaciju ili čak opadanje stočnog fonda u ovčarstvu i kozarstvu, ovoga puta naša priča je drugačija.
Ova rasa poznata je po svom izuzetnom kvalitetu trupova – mesa, izvarednom dnevnom prirastu jagnjadi, visokoj plodnosti i dobroj materinskoj sposobnosti.
Prema najnovijim istraživanjima, dodavanjem sirove soje u ishranu ovaca smanjuju se troškovi uzgoja ovaca i povećava prinos mleka.
U Kolubarskom okrugu ima preko 179.000 ovaca. Da li gajenje ovaca može da bude unosna proizvodnja i isplativ posao?
Od kako se rodio on čuva cigaje. Kaže da ih gaji zbog mesa, ali i zbog specifičnog pokreta, bele vune i lepote na koju su stočari u Vojvodini navikli.
Jedino stado rase „Britanska mlečna ovca“ u Srbiji nalazi se na imanju Miroslava Gabrića, u Bačkim Vinogradima kod Subotice. Pogledajte šta smo tamo zabeležili.
Za koju rasu se odlučiti, zavisi od namera poljoprivrednika. Mi smo istraživali i saznali koja je rasa ovaca najbolja za uzgoj: virtemberg ili pramenka.
Iako mnogi u Srbiji dugo nisu znali za nju, ovaj stočar već dugi niz godina gaji retku domaću rasu ovaca, Lipsku garušu.
Ako se ne tretira na vreme, bakterija koja izaziva šepavost, u težim oblicima može da izazove smrt grla.
Nedavno smo još jednom posetili najveću organsku farmu ovaca u Srbiji. Mnoge od njih već su se i ojagnjile, a mi smo saznali kakve su majke.
Safolk rasa ovaca jedna je od najstarijih britanskih pasmina. Zbog svojih karakteristika i danas je među najzastupljenijim na svetu, a sve je popularnija i u Srbiji.
Deda Rada iz Rsovaca, već skoro čitav jedan vek, čuva svoje stado koza sa kojima svakodnevno prelazi ova prostranstva Stare planine.
Ovce, ovnovi, jaganjci, šilježad, svi se drugačije tove, a značajan faktor je i plodnost životinja. Kako oceniti koji je adekvatan način tova?
Bez obzira na veličinu i starost objekata za držanje domaćih životinja, prostirka ima prvorazrednu higijensku važnost.
Dobro poznavanje genetskog koda može biti od velike pomoći poljoprivrednicima da odgajaju zdravije ovce.
Nakon što je završio dva fakulteta i dobio posao u državnoj firmi, Nikola Stanić iz Melenaca odlučio se za povratak svojoj dedovini.