
Slavni malinarski kraj gubi trku u proizvodnji malina - Zašto?
Godinama je valjevski kraj bio jedan od vodećih i po površinama i po proizvodnji maline. Zašto se malinari sa ovog područja sve manje bave ovim unosnim poslom?
Godinama je valjevski kraj bio jedan od vodećih i po površinama i po proizvodnji maline. Zašto se malinari sa ovog područja sve manje bave ovim unosnim poslom?
Četvrta je godina kako Aleksandar Simić iz sela Brezovice i njegova porodica malinu gaje po organskim principima na površini od hektar i pedeset ari.
Ukoliko se ne donese prava odluka, malinari će u sredu krenuti u blokadu puteva i hladnjača. Za razliku od nje trenutna cena za kupinu je 80 dinara po kg.
Kada se obavi berba maline, potrebno je spakovati je u određenu ambalažu i rasporediti po kvalitetu.
Osim ljubavi prema pčelama i mogućeg profita od meda, još jedan od glavnih motiva je i dobra saradnja države i pčelarske organizacije.
U jakoj konkurenciji, jedino je kvalitet maline garant tržišnog uspeha i zato je neophodno posvetiti što veću pažnju proizvodnom procesu.
Malinari očekuju da država ove godine ipak podigne cenu maline, zbog straha od veoma lošeg ishoda sa kojim bi se ova sezona mogla završiti.
Do juče smo imali problem sušenja zasada, zbog čega je rod prepolovljen, naročito u nižim predelima.
Kada se sadi malina? Da li je za njene plodove povoljnija prolećna ili jesenja sadnja? Evo odgovora na sve vaše zablude.
Vlada Srbije je ispunila nekoliko zahteva malinara i kupinara među kojima je i otpis duga zbog suše 2013. godine za mineralno đubrivo.
Proizvođači malina i kupina razgovaraće o višegodišnjim problemima u proizvodnji malina i kupina sa premijerkom.
Proizvođači malina i kupina odložili su protest koji je bio najavljen za danas zbog niskih cena tog voća.
Savez poljoprivrednih udruženja zapadne Srbije tražio je da cena za kilogram ovogodišnjeg roda maline bude 1,4 evra, odnosno 165 dinara.
Naš kolumnista Budimir Novović ovog puta komentariše preuranjenu akontnu cenu maline. Pročitajte šta on o tome misli.
Poljoprivredne stručnjake muči činjenica da se na velikoj i plodnoj vojvođanskoj zemlji koja je idealna za gajenje drugih kultura, sada gaje malina i borovnica.
Poslednjih godina proizvodnja maline u studeničkom kraju, pored stočarstva, seče i prerade drveta, glavni je izvor prihoda.
Da je pre nekoliko decenija Valjevcima neko rekao da će pored maline i šljive biti poznati i po dobrom vinu, ne bi mu ni sami verovali. Ipak, ovaj kraj sada je...
Predstavnici Asocijacije malinara Srbije na sastanku Nacionalnog saveta za malinu zahtevaće da se na vreme utvrdi otkupna cena maline za ovu godinu.
Proizvođači u poslednje vreme ne podižu nove zasade malina. Umesto njih ove sezone biće popularni lešnik, orah i borovnica. Da li je malina još uvek ˶crveno zlato˝?
Protest malinara Zapadne Srbije zakazan je za 14. decembar, u Ivanjici. Malinari zahtevaju poštovanje dogovorenih cena malina i najavljuju dalje proteste.