
Zašto je dobro voditi koze, krave, ovce i svinje zajedno na ispašu?
Zašto je bolje da se obavlja zajednička ispaša različitih vrsta stoke? Osim što su zdraviji pašnjaci, nećete verovati šta se još dobija ovakvim načinom uzgoja.
Zašto je bolje da se obavlja zajednička ispaša različitih vrsta stoke? Osim što su zdraviji pašnjaci, nećete verovati šta se još dobija ovakvim načinom uzgoja.
Safolk rasa ovaca jedna je od najstarijih britanskih pasmina. Zbog svojih karakteristika i danas je među najzastupljenijim na svetu, a sve je popularnija i u Srbiji.
Isti broj zaposlenih, ove godine obrađuje 20.000 zahteva više, u odnosu na prošlu godinu. Najavljena isplata do kraja godine.
Počinje jesen, a sa njom i sezona parenja ovaca i ovnova. Pripremite svoje životinje na pravi način!
Da li je brojanje ovaca najefikasnija metoda za uspavljivanje?
Pre nekoliko decenija u Srbiji je važilo pravilo: ko čuva ovce ima i novce. Danas, u odnosu na taj period, broj ovaca se u mnogim mestima smanjio za više od 10 puta.
Gazdinstvo Tošića iz sela Krupac jedno je od najvećih u pirotskom kraju, poznato po vrhunskom siru od ovčijeg mleka. Uprkos tome, nailaze na mnogobrojne probleme.
Cene stoke su zavisile od obima ponude i potražnje. Ponuda kukuruza bila je bolja na gotovo svim prodajnim mestima u Srbiji.
Rast otkupnih cena stoke i dalje se nastavlja, osim kod prasadi gde je zabelež na pojedinim mestima pad cene.
Cena otkupa teladi niža, a prasad, jagnjad i jarad i dalje poskupljuju. Rast cena zabeležen kod lucerke, kukurza i pšenice.
Širom Srbije zabeležen je rast cena teladi, tovnih junadi, krava za klanje, prasadi, ovaca i jagnjadi.
Telad jeftinija, a rast cena zabeležen kod svinja i ovaca. Ponuda i cena pšenice, stočnog ječma i ostalih proizvoda je varirala od mesta do mesta.
Tovna junad i bikovi jeftiniji na pojedinim mestima. Prasad i jagnjad skuplja, kao i lucerkino seno u balama.
Prasići jeftiniji u pojedinim mestima, telad SM rase skuplji u Smederevu i Požarevcu, a jagnjad u Kraljevu. Kukuruz i pšenica skuplji u Pančevu.
Niža otkupna cena teladi u Požarevcu, tovni bikovi jeftiniji u Loznici i Beogradu. Prodajne i otkupne cene prasadi najviše su zavisile od ponude i tražnje.
Prema najnovijim istraživanjima, dodavanjem sirove soje u ishranu ovaca smanjuju se troškovi uzgoja ovaca i povećava prinos mleka.
Rast otkupne cene teladi u klanicama na području Smedereva i Požarevca. Zabeležen pad cene prasadi, a jeftinija su bila i jagnjad. U Pančevu skuplje lucerkino seno.
Evidentiran pad cene tovne junadi i bikova. Ponuda prasadi je bila jako slaba. Cena jagnjadi se kretala u zavisnosti od ponude i tražnje. Bolja je bila ponuda kukuruza.
U Kolubarskom okrugu ima preko 179.000 ovaca. Da li gajenje ovaca može da bude unosna proizvodnja i isplativ posao?
Niža otkupna cena teladi na području Kraljeva. Cena svinja varirala od mesta do mesta. Jagnjad skuplja u Kragujevcu, a jeftinija u Loznici, Požarevcu i Šapcu.