Revolucija u zaštiti useva: Kako veštačka inteligencija menja budućnost poljoprivrede!

Revolucija u zaštiti useva: Kako veštačka inteligencija menja budućnost poljoprivrede!

U mediteranskoj poljoprivredi, štetočine predstavljaju ozbiljan izazov koji zahteva sve preciznije i efikasnije metode suzbijanja. Tradicionalne metode nadzora, koje se oslanjaju na skupe i dugotrajne terenske preglede, često nisu dovoljno brze ni precizne. Tu na scenu stupa CERBERUS, inovativni projekat koji koristi moć veštačke inteligencije i napredne tehnologije kako bi transformisao način na koji se borimo protiv štetočina.

Veštačka inteligencija

Šta je CERBERUS?

Predvođen laboratorijom za poljoprivrednu robotiku pri UPV-u, CERBERUS ima za cilj razvoj inteligentnog sistema koji smanjuje upotrebu pesticida i suzbija šest ključnih štetočina u poljoprivredi Mediterana.

Trenutno se nadzor nad štetočinama oslanja na skupe i neefikasne terenske preglede. CERBERUS ovaj problem rešava fokusirajući se na rano otkrivanje štetočina i inteligentnu primenu promenljivih doza prskanja, čime doprinosi održivom suzbijanju štetočina.

Top 5 tehnoloških trendova za 2025: OVO je budućnost regenerativne poljoprivrede!

Kako funkcioniše?

CERBERUS predlaže razvoj digitalne platforme koja integriše podatke iz različitih izvora kako bi generisala mape rizika i preporuke za prskanje, koristeći algoritme veštačke inteligencije.

Ova platforma će prikupljati informacije iz satelitskih snimaka useva, zamki za insekte povezanih sa oblakom, robota za praćenje poljoprivrede na terenu, doprinosa farmera, pa čak i angažovanja građana u naučnim istraživanjima.

Obradom ovog bogatog skupa podataka, CERBERUS ima za cilj da zaštiti useve od ključnih štetočina koje ugrožavaju poljoprivredu Mediterana.

Ciljevi i validacija

Ovaj sistem će biti testiran i validiran na tri karantinske štetočine (F. doree, X. fastidiosa, B. dorsalis) i tri najčešće tretirane štetočine (L. botrana, B. oleae, C. capitata), u tri ključne mediteranske kulture: vinogradima za proizvodnju vina, zasadima maslina za proizvodnju maslinovog ulja i voćnjacima namenjenim proizvodnji svežeg voća.


Regenerativna poljoprivreda – PRINCIPI obnove zemljišta i povratka prirodi!

Put ka održivoj budućnosti

Krajnji cilj CERBERUS-a je da obezbedi napredan i pristupačan sistem nadzora za sve sektore, od malih farmera do zvaničnih službi za zdravlje bilja. Omogućavanjem ranog otkrivanja štetočina i inteligentnog delovanja, uz upotrebu veštačke inteligencije i savremenih tehnologija, CERBERUS nastoji da zaštiti useve na održiv način.

Projekat CERBERUS finansira Evropska unija kroz program Horizont Evropa, a u njemu učestvuje 13 partnera iz Španije, Kipra, Slovenije i Italije, uključujući akademske institucije, poljoprivredne kompanije i vladine organizacije. Projekat je započet u januaru i planirano je da traje do decembra 2027. godine.


Izvor: Cerberus

Više na temu kako veštačka inteligencija i pametna poljoprivreda menjaju način na koji radimo i donosimo odluke na njivi pogledajte u epizodi podkasta AGRO PRIČE, u kojoj prof. dr Marko Kostić sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu govori tome kako AI pomaže poljoprivrednicima da pređu sa intuicije na odluke zasnovane na podacima.


Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica