Kako da uspešno pobedite moniliju u vašem voćnjaku

Kako da uspešno pobedite moniliju u vašem voćnjaku

Jedan od najvećih neprijatelja vašeg koštičavog i jabučastog voća sigurno jeste monilija. Ona se u voćnjacima pojavljuje veoma neprimetno, a širi se izuzetno brzo. Zato je važno da borbu protiv ove bolesti započnete preventivno već sada, kada se biljke bude i počinju da cvetaju. Naš stručni saradnik Vladimir Milutinović objasniće vam kako.

Diplomirani inženjer Vladimir Milunović objašnjava šta je monilija i uz pomoć kojeg preparata može efikasno da se deluje na nju.

Nakon zimskog mirovanja voćaka, prva faza koja je ekonomski značajna po pitanju bolesti jeste ona kada počinje cvetanje. Zato je tada veoma važno obaviti tretiranje voćaka protiv bolesti pod imenom monilija.“
 

Preparat za suzbijanje monilije - ©Agromedia 

Postoje dve vrste monilije, monilija laksa i monilija fructigena. One su ekonomski najznačajnije bolesti koštičavog i jabučastog voća. Infekcija se javlja u fazi punog cvetanja, kada se bolest pojavljuje preko žiga tučka na cvetu.“

Pravilnu zaštitu od monilije trebalo bi obaviti u dva tretmana i to u punom cvetu voćke. Prvi tretman preporučuje se u takozvanoj fazi belih balona, odnosno kada su cvetovi nabubreli, a samo neki od njih su se već i otvorili. Nekoliko dana kasnije, u zavisnosti od vremenskih uslova, potrebno je obaviti prskanje u fazi otvorenog cveta. Najbolji trenutak za to je kada su svi cvetovi otvoreni, a latice još nisu počele da opadaju.“
 

Voćke u cvetu - ©Pixabay 

Na tržištu se nalaze brojni preparati koji se mogu koristiti za suzbijanje monilije. Ja sam se odlučio za preparat Kubik Plus kompanije Galenika-Fitofarmacija. Godinama ga koristim i mogu da kažem da je vrlo kvalitetan. Uvek se može pronaći u svim apotekama, a rezultati su i više nego dobri. Kubik plus spada u kvalitetne, a ekonomski povoljne preparate.“  

Sagovornik:
dipl. inž. Vladimir Milutinović


Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica