Preparati koji daju izvanredne rezultate u zaštiti breskve i nektarine

Preparati koji daju izvanredne rezultate u zaštiti breskve i nektarine

Nakon ručne prorede plodova u zasadima breskve i nektarine, oni se sada nalaze u fenofazama intenzivnog porasta. Za nešto kasnije sorte, odnosno one koje se beru kasnije, stručnjaci i dalje preporučuju korišćenje kontaktnih fungicida. Pogledajte koji se među njima izdvajaju kao najpouzdaniji.

 Breskva - © Pixabay

Predrag Milovanović, iz kompanije “Galenika-Fotofarmacija”, izdvojio je nekoliko preparata koji su se odlično pokazali u zaštiti breskve i nektarine.

Koje kombinacije preparata stručnjaci preporučuju za zaštitu voća ovog proleća?

U cilju zaštite od šupljikavosti lista, preporučujemo upotrebu preparata Metod 480 SC i Mankogal 80. To su dobri kontaktni preparati koji će zaista u ovim fenofazama uspeti da očuvaju lisnu masu. Ona je od izuzetne važnosti i za krupnoću i za kvalitet i obojenost plodova pred berbu.“

Kada je reč o pojavi ostalih bolesti, u prvom redu trebalo bi da razmišljate o pepelnici, naročito kada je reč o zasadima nektarine. Tokom prorede se tačno moglo utvrditi koji zasadi i u kojim sortama se ovaj prouzrokovač bolesti javlja u manjem ili većem intenzitetu. Za takve slučajeve preporučujemo korišćenje fungicida Akord. To je fungicid iz grupe triazola, sa aktivnom materijom tebukonazol. Ona je već pokazala izvanredne rezultate u suzbijanju pepelnice nektarine.“

Takođe, zbog veoma pojačanog porasta plodova, dolazi do pojava mikro rasprslina na njima, koje su praktično golim okom nevidljive. Ipak, one predstavljaju ulazna mesta za moniliju ploda. Zbog toga preporučujemo da se već sada počne sa korišćenjem specifičnih fungicida za suzbijanje monilije ploda. Galenika – Fitofarmacija preporučuje korišćenje Dionala ili Akorda. Oba preparata imaju izuzetno kratku karencu, od svega 7 dana. Zato poljoprivrednici mogu u 2 ili 3 tretmana do početka berbe da ih koriste bez problema.“

Ono na šta bi takođe trebalo da se obrati pažnja jesu štetni insekti. U zasadima je u toku piljenje larvi prve generacije breskvinog smotavca. Takođe, treba obratiti pažnju na karencu preparata. Tonus i Fobos, insekticidi iz palete Galenike – Fitofarmacije, veoma su efikasni kada je reč o suzbijanju larvi. Imaju karencu od 28 dana, a preparat Polux ima karencu od 14 dana. U zavisnosti od sorata i vremena berbe, sami bi trebalo da odredite koje ćete preparate i kada koristiti.“

Uzimajući u obzir intenzivan rast plodova i činjenicu da je kalijum praktično nosilac veličine i konzistencije ploda breskve, preporučujemo i korišćenje đubriva PotNit fort, NPK sastava 13-0-46. Uz pomoć ove izbalansirane kombinacije možete da utičete i na razvoj lisne mase, ali i na kvalitet i veličinu ploda.“ 


Koristim ovu priliku da poljoprivrednike podsetim i na novi preparata Galenike – Fitofarmacije pod imenom Atlas. To je dvokomponentni fungicid, koji je prvenstveno namenjen za suzbijanje truleži. Za sada je registrovan u zasadima malina, u količiniod 0,8 kg/ha i karencom od 7 dana.

Međutim, mogućnosti njegove primene su mnogobrojne, a mi ćemo u toku godine raditi na proširenju registracije, odnosno dozvole i za useve i zasade kao što su breskva, nektarina, kajsija, trešnja i jagoda. Kratka karenca će sigurno mnogo koristiti proizvođačima za rokove pred berbu, kako bi uskladišteni proizvodi bili bez prisustva biljnih bolesti.

Sagovornik:
dr Predrag Milovanović, “Galenika-Fotofarmacija”


Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica