Kako su maline spasile ZZ „Doroslovo“

Kako su maline spasile ZZ „Doroslovo“

Zemljoradnička zadruga „Doroslovo“ nalazi se na tromeđi Odžaka, Apatina i Sombora. Ona je nastala još posle Drugog svetskog rata i od tada je prolazila kroz razne faze. Važila je za veoma uspešnu ratarsku i stočarsku zadrugu. Međutim, posle licitacije 600 hektara državne zemlje koju je koristila, situacija se drastično promenila. Zato su njenih 19 zadrugara odlučili da svoje probleme reše prelaskom na voćarsku proizvodnju.

Sa Aleksandrom Čvarkovićem, zadrugarom iz ZZ „Doroslovo“, razgovarali smo o tome zašto su on i njegove kolege odlučili da se bave malinarstvom u vojvođanskoj ravnici. On nam je objasnio da se u poljoprivredi sve može proizvesti ukoliko se posao radi pravilno i ako se slušaju saveti stručnjaka. Zadrugarima iz „Doroslova“, kažu, u ostvarivanju dobrog roda pomogli su stručnjaci i preparati kompanije „Galenika-Fitofarmacija”.

Savet stručnjaka za dobar rod maline

Naš sagovornik nam je objasnio:„S obzirom na to da imamo previše malu površinu, ne isplati nam se da se bavimo ratarstvom. Zato smo morali da počnemo da gajimo neku profitabilnu kulturu, koja će na maloj površini dati najveći prihod. Dogovorili smo se da bi to trebalo da bude malina Polka. Iako je na početku svima bilo čudno što gajimo maline u Vojvodini, pokazali smo im da se sve može proizvesti ako se pravilno radi“.
 

Maline - ©Agromedia 

Danas se zadrugari iz „Doroslova“ malinarstvom bave veoma moderno i profesionalno. Na više od 4 hektara zemlje oni maline navodnjavaju i primenjuju sve agrotehničke mere. Pod budnim okom stručnjaka Galenike-Fitofarmacije koji sve aktivnosti kontroliše, za ovaj malinjak koristi se samo najbolja zaštita i hrana.

Otkrivamo vam kako da prihranite i zaštitite vaše maline!

Koristili smo đubriva za fertirigaciju, mikroelemente i makroelemente za folijarnu prihranu, kao i pesticide za zaštitu. Osim toga, imali smo ove godine male probleme sa hlorozom, ali smo i to uspeli da saniramo u najvećoj meri. Zato se svaki dinar koji smo potrošili na zaštitu pokazao kao vrlo dobro uložen“, dodao je ovaj zadrugar.
 

Aleksandar Čvarković, zadrugar iz ZZ „Doroslovo“ - ©Agromedia 



Francuska đubriva „Solu Veg“, koje kompanija „Galenika-Fitofarmacija” distribuira na našem tržištu, znatno su poboljšala kondiciju ovih malina posle problema sa hlorozom
. Na kraju godine, posle svih pravilno urađenih agrotehničkih mera, zadrugari iz „Doroslova“ sa ponosom su se pohvalili odličnim prinosom od čak 11 tona malina po hektaru i berbom koja je trajala gotovo do Nove godine. Zato će, kažu, sa „Galenikom-Fitofarmacijom” veoma rado sarađivati i ubuduće.

U našoj zemlji ljudi često misle da sve što je strano mora biti bolje. Ja ipak mislim da bi trebalo davati više podrške domaćoj proizvodnji“, zaključio je gospodin Čvarković.

Sagovornik:
Aleksandar Čvarković, zadrugar iz ZZ „Doroslovo“


Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica