VIDEO SAVETI: Kako da se rešite korova u jagodama

VIDEO SAVETI: Kako da se rešite korova u jagodama

Ukoliko ste odlučili da gajite jagode, sigurno se često srećete sa istim problemom – plevljenjem zasada. Kod hobi proizvođača ovog voća moguće je da u polju ima korova koliko i jagoda. Zato je za njih u proleće plevljenje velik i mučan posao. Međutim, postoje i načini gajenja jagoda koji će vam ove probleme rešiti! Evo jednog od njih.
 

Kako da se rešite korova u jagodama - © Pixabay

Vladimir Milutinović, naš stručni saradnik, pokazuje kako zasad jagoda najlakše i sa najmanje muke može da izgleda lepo i čisto, bez korova. Naime, on za vas objašnjava šta je takozvana agroprostirka, čemu služi, kako se koristi i zašto jagode koje se gaje na njoj daju dobre, ukusne i neoštećene plodove.

Gajenje jagode u industrijskoj proizvodnji je obezbeđeno zato što se živići sade na crnim malč folijama. Reč je o najlonskim ili poliesterskim folijama koje ne propuštaju vlagu. Naravno, ukoliko jagode posadite na foliji, one ispod nje mogu da imaju sistem za navodnjavanje, odnosno crevo za kap po kap. Na taj način vaše sadnice mogu da dobiju dovoljnu količinu vode i hrane.“
 

Sadnja jagoda - ©Agromedia 


„Čak i ukoliko niste u mogućnosti da za vaše jagode obezbedite sistem kap po kap, gajenje na foliji će ih zaštititi od korova. Uz to, u novije vreme postoje materijali koji su napravljeni od poliesterskih vlakana tako što su tkani. To znači da su propustljivi za vodu i vazduh.“

„Zato će ovakvi materijali vašim jagodama omogućiti da dobiju dovoljno vode i hrane, a istovremeno ih zaštititi od kontakta sa zemljom, koji često dovodi do truleži, opadanja plodova ili čak i sušenja biljaka.“
 

Sadnja jagoda - ©Agromedia 


„Poliesterska vlakna možete kupiti u vama najbližim prodajnim mestima i to različitih širina, a zatim ih koristiti u vrtu. Zato prilikom postavljanja ovih vlakana, odnosno takozvane agroprostirke, leje možete formirati u zavisnosti od toga kakva vam veličina odgovara. Najčešće, ove prostirke široke su oko dva metra, a dužinu možete sami da izaberete.“
 


Jagode se najčešće sade na razmaku od 20 do 30 centimetara, ili dvoredno, sa razmakom za stazu.


„Naravno, pre postavljanja agroprostirke važno je dobro pripremiti leju. Taj posao podrazumeva jedno fino riljanje, freziranje i dodavanje kvalitetnog organskog đubriva koje bi trebalo da se unese u zemljište. Nakon svega toga, preko cele leje možete postaviti agroprostirku, a zatim je još i učvrstiti sa strane.“

Postavljanje agroprostirke

Prostirku možete da učvrstite metalnim držačima, ciglama, žicom ili letvicama. Izbor je na vama. Tako učvršćenu foliju neće moći da podigne vetar i učiniće vaše jagode mnogo kvalitetnijim.“


„Nakon zatezanja folije možete da odredite raspored biljaka u leji. Jagode se najčešće sade na razmaku od 20 do 30 centimetara, ili dvoredno, sa razmakom za stazu. Međutim, ukoliko ih sadite na agroprostirci, 30 centimetara razmaka je sasvim dovoljno da se biljke kvalitetno i pravilno rasporede i da imaju uslove da se dalje razvijaju u lep bokor.“
 

Vladimir Milutinović - ©Agromedia



Jagode na foliji možete da posadite tako što ćete je zaseći nožem, a zatim napraviti kratak rez koji vam omogućava da napravite malo udubljenje i doprete do zemlje. Zatim sadnicu treba posaditi u zemlju, pritisnuti je i na kraju zaliti vodom kako bi se mlada jagoda dobro i kvalitetno primila.
“  

 

VIDEO SAVETE kako da se rešite korova u vašem jagodnjaku pogledajte u videu koji se nalzi ispod!

 


Sagovornik:
dipl. inž. Vladimir Milutinović 

 

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica