Zašto je tretiranje semena soje važna agrotehnička mera

Zašto je tretiranje semena soje važna agrotehnička mera

Sve više nam se bliži i setva soje, veoma važne ratarske kulture u našoj zemlji. Zato je sada pravi trenutak da razmišljate o još jednoj značajnoj agrotehničkoj meri, a to je tretiranje semena soje. Mi smo istraživali zašto ovaj početni korak u gajenju soje ne bi trebalo da preskočite, ali i koji preparat može da vam garantuje uspeh u ovom poslu.

Bogdan Žigić, direktor kompanije „Biofor System“, predstavio nam je jedan odličan preparat za tretiranje semena soje i objasnio zašto je njegova primena veoma važna.

Soja je kroz evoluciju razvila jedan sistem – zajedno sa bakterijama ima mogućnost da uzima azot iz vazduha. To je najjeftiniji i apsolutno najjefikasniji način snabdevanja biljke azotom. S druge strane, to je dobar proces i zato što traje tokom cele vegetacije i lako nam je dostupan, naročito uz određene preparate koji se u te svrhe mogu koristiti.“
 

Soja - ©Pixabay 

Sinonim za tu vrstu preparata jesu nitragini. Oni su napravljeni da se njima radi tretman semena pre setve, kao redovna agrotehnička mera. Mi u kompaniji Biofor Systemʹ imamo jedan takav preparat koji već godinama daje vrhunske rezultate. Reč je o našem proizvodu pod imenom Biofor Soya Liquid. To je tečna formulacija starog proverenog proizvoda Biofor soya, kojom seme može da se tretira i dve nedelje pre setve.“

„Ovaj preparat sadrži Bradyrhizobium japonicum, odnosno ono što formira kvržice na korenu soje. Osim toga, on sadrži još tri bakterije koje će pomoći u snabdevanju fosforom i kalijumom.“
 

Primenom preparata kakav je ‘Biofor Soya Liquidʹ svi procesi u zemljištu se ozbiljno unapređuju.


Taj preparat je na neki način kompletna usluga semenu soje?


Tretiranje semena zvuči kao mala i ne toliko važna mera. Ipak, ona biljka soje čije je seme tretirano ima mogućnost da se u toku vegetacije snabdeva azotom, kao najbitnijim biogenim elementom. Jednostavno, bez azota nema prinosa soje.“

Često se dešava i da naši proizvođači slabije đubre soju, odnosno manje koriste mineralno đubrivo u ovom usevu. Oni kažu da im soja na njega manje reaguje od kukuruza, na primer. Međutim, dešava se da se primenom preparata kakav je Biofor Soya Liquidʹ svi procesi u zemljištu ozbiljno unapređuju.“
 

Soja u polju - ©Pixabay 



Dakle, uz ove preparate i odgovarajuće klimatske uslove, prinos soje može biti veoma dobar?

U publikaciji koju smo mi gledali, u poslednjih 12 godina došlo je do povećanja prinosa u proseku za oko 200 kilograma po hektaru. To su izuzetno ekonomski opravdane i važne mere koje bi trebalo da se urade, jer pružaju sigurnost da će soja roditi.“


Sagovornik:
dipl. inž. Bogdan Žigić, direktor kompanije „Biofor System“

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica