Ukras za dvorište ili divljač? Fazan je živina koja živi burno!

Ukras za dvorište ili divljač? Fazan je živina koja živi burno!

Bilo da ga love, gaje za prodaju, ili kao vrstu ukrasa koji oplemenjuje njihovo dvorište, mnogi ne znaju dovoljno o ovoj ptici. Po čemu to fazan ima zanimljiviji život od druge živine? Odakle potiče i kako se gaji? Odgovore na ova pitanja potražite u nastavku teksta.

Fazan - ukrasna živina ili divljač ©Picabay

Poreklo i stanište fazana

 

Fazan (Phasianus colchicus) je ptica iz roda Galliformes, za koju se smatra da potiče iz doline reke Fazis (danas Rion) u Aziji, ali je doneta u Evropu još za vreme antičkog Rima. Prvi fazan u Srbiji pojavio se 1880. godine, u okolini Toponice, kod Niša. 60-ih godina XX veka krenulo se sa proizvodnjom pilića fazana u inkubatorima. Broj fazanerija je rastao, a lovili su se samo petlovi fazana (ženke se nisu lovile), pa je broj ove divljači rastao.

Ova ptica se vrlo lako prilagođava, pa je danas široko rasprostranjena. Prirodno stanište ovih ptica su poljoprivredno zemljište, predeli oko vode, livade i šumarci, dakle svuda gde može da pronađe hranu. Fazan za svoje stanište bira relativno otvoren prostor pod travom i usevima, a nekada su mu primamljivi i prostori koji imaju gustu travu, živu ogradu, močvaru ili žbunje. Ne vole da žive u područjima gustih prašuma, alpskih šuma, ili na suvim mestima.

Želite pauna u vašem dvorištu? Evo šta treba da znate

Fazan potiče iz Azije ©Pixabay

Vrste i izgled fazana

 

Postoje mnoge vrste fazana, koje se razlikuju po tome koliko im pažnje treba posvetiti pri uzgoju, i koliko ulaganja zahtevaju. Ove vrste su dobre za početnike:


  • obični fazan,
  • srebrni, zlatni i dijamantni fazan,
  • mongolski fazan,
  • sedlasti fazan,
  • kraljev fazan.

Ove vrste gajite ako ste spremni da uložite više vremena i novca:

  • plavouhati fazan,
  • belouhati fazan,
  • glanc fazan,
  • Edvardov fazan,
  • Eliotov fazan,
  • sivi paunasti fazan.

Perje fazana ©Pixabay

 


Što se tiče izgleda, postoji drastična razlika između mužjaka fazana (petla) i njegove ženke. Mužjaka odlikuje dužina od 50-90cm sa repom. Dužina repa nekada može iznositi i do polovine ukupne dužine ptice. Perje mužjaka je uglavnom zlatne – zlatno crvenkaste boje, a glava je zeleno – plava. Oko očiju su pera crvene boje, i taj deo se zove ober. Pojedine vrste oko vrata mogu imati i beli prsten. Ženka fazana (koka) je prilično neugledna – manja je i ima perje sive boje.

Uzgoj fazana

Nabavka: za nabavljvanje pilića fazana obično se preporučuje jesen, a tada je i cena najniža. Dobro je da ih nabavite od različitih roditelja, jer se kasnije njihovim parenjem stvariti jaka i otporna ptica. Važno je takođe i da ih uzmete od proverenih uzgajivača.


Smeštaj: u volijeri se najčešće drže po parovima, jer dodatna ženka ili mužjak u vreme parenja mogu biti izvor konflikta. Da bi se fazani osećali prijatno, obezbedite im volijere u skladu sa njihovim uzrastom i veličinom:

  • Manje vrste, kao što je zlatni fazan, zahtevaju volijere veličine 3 m x 2 m za ispust, i sa zaštićenim prostorom u nastavku od 1 x 2m za jedan par ptica
  • Veće vrste zahtevaju bar duplo veći prostor.

Što se tiče visine, preporučuje se da volijere budu visoke bar 2 metra.

U nastavku otvorenog dela volijere gradi se zaštitna kućica, koja mora biti suva, prozračna i zaklonjena od promaje. Prečke na kojima fazani spavaju moraju biti postavljene na najvišoj takčki unutar zaštitne kućice, kako ne bi spavali van nje. Obično se prave prečke prečnika 5cm.

Poželjno je da volijere, ako niste u mogućnosti da izgradite na peskovitom tlu, ispunite slojem oštrog ili rečnog peska. Taj sloj peska treba da se obnavlja na svakih nekoliko godina. Što se tiče rastinja u volijerama, preporučuju se otporne biljke kao što su rododendron i manje sorte bambusa.

Napomena: pre nego što krenete da gajite bilo koju vrstu fazana, dobro se raspitajte o njenim karakteristikama i potrebnim ulaganjima, kako biste se pripremili na vreme.

Gajenje ukrasne živine – kad porodični hobi postane posao!

Koka fazana ©Pixabay

 

Razmnožavanje: da bismo podstakli ženke da nose jaja, treba da im napravimo improvizovana gnezda. Dobar izbor su drvene korpe ispunjene peskom, slamom ili zemljom. Neke od njih će i same sebi napraviti gnezdo. Jaja se nose svakog drugog dana, mada broj može varirati u zavisnosti od vrste. Nakon nošenja, jaje nemojte pomerati iz gnezda, već samo obeležite datum nošenja.

Parenje je buran period za fazane, i može doći i do žestokih tuča između petlova! Neretko se kaže i da “pršti perje”, kako bi se došlo do većeg broja ženki. Ovaj period počinje sredinom marta i traje do kraja aprila.

Ishrana: preporučuje se izbalansirana ishrana po preporuci stručnjaka ili iskusnog odgajivača. Ne zaboravite i na svežu vodu, koja mora stalno biti dostupna, bez obzira na nivo temperature.

 

Lov

 

Period lova fazana iz prirode je od 1. oktobra do 31. januara, dok se na odvojenim delovima terena u lovištu (poligonima), puštaju i love tokom cele godine.

Lov na fazana ©Pixabay

 

Fazan se većinom lovi psima ptičarima. Postoji 3 tipa lova na fazana:

  1. prigonom,
  2. pogonom i
  3. kružnim lovom.

Uloga psa ulovu na fazana je da pronađe odstreljenu divljač, donese je, a zatim i preda lovcu. Lovci preferiraju kada je odstreljena ptica starija, i duže vremena provela u divljini. To procenjuju po dužini petog prsta ptice, koji je veći što je ptica starija. Takvu pticu oni smatraju dobrim ulovom.

Lov na fazane u Nišu sve primamljiviji meštanima ali i strancima

Da li češće viđate ukrasne fazane, ili one na lovištima?

 

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica